17-vjeçari nga Malisheva zgjohet nga koma pas 20-ditësh

Shkëlqim Zogaj u akidentua rënd por gjendja e tij tash është stabile
Ai po mban fort dorën e babait të tij. Me ketë po i tregon se gjendja shëndetësore e Shkelqimit është e mirë.

Marketing

“I përshëndes të gjithë…”

Shkelqim Zogaj, pas një operacioni të rëndë dhe 20 ditë ditë qëdnrimi në kome, u rikthye përsëri në jetë.

Ditë më parë 17-vjecari ishte goditur me veturë aksidentalisht nga vetë profesori i tij derisa ishte duke u kthyer nga shkolla për në shtëpi.

Lajmi se djali I tij është aksidentuar kishte tmerruar familjarët e tij. Babai I tij Faik Zogaj thotë se nuk ka asgjë më të rënd se të shohësh fëmijën tënd në gjendje të rëndë.

“Ka ardh një fshtatar më ka njoftu ish shumë e tmerrshme…skom mujt vetën me përmbajt”

Mirëpo, tash që gjendja e djalit të tij po përmirësohet ai është shumë I lumtur.

“Operimi ka pas një sukes të jashtëzakonshem dhe sot ai është 80% në gjendje të mirë”

Shkëlqimi në ditën e aksidentit, ishte dërguar në Emergjencë pa shenja jete. Arbër Mekaj, neurokirurg në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, tregon se pacienti kishte gjakderdhje trunore.

“pas ekzaminimeve radiologjike konstatohet se gjendja e tij…..defekt kockor”

Pas operacionit, Shkëlqimi ka qëndruar për ditë me radhë në mjekimin intensiv.

VOX. Naim Kuçi, shef I mjekimit intenziv 554G3520

“Fillimisht ka qenë një gjendje e rëndë edhe…”

Sipas tij, vetëm gjatë muajit shtator në intensivë kanë qenë 14 persona të aksidentuar, ku 11 prej tyre janë vendosur tashmë në klinikat e duhura për trajtim të mëtutjeshëm.