55 kamionë me ndihma hyjnë në Gaza përmes kalimit Rafah

Pesëdhjetë e pesë kamionë ndihma me ilaçe dhe ushqime dhe tre kamionë me karburant kanë hyrë në Gaza nga Egjipti përmes vendkalimit Rafah të shtunën.

Marketing

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze konfirmoi këtë në faqen e saj zyrtare në Facebook, duke shtuar se ekuipazhet e tyre “tani kanë marrë kamionë ndihma përmes vendkalimit Rafah nga partnerët tanë në Gjysmëhënën e Kuqe Egjiptiane”.
Dërgesat vijnë pavarësisht heqjes së armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit, nga i cili pati gjithashtu edhe pengje të liruara.

Më shumë ndihma hynë në Gaza gjatë pauzës së luftimeve, por OKB-ja tha se niveli ishte “plotësisht i pamjaftueshëm”, për më shumë se dy milionë njerëz që jetonin në territor.

Bombardimet e rifilluara të Gazës nga Izraeli po vazhdojnë për të dytën ditë, pasi ushtria paralajmëron civilët në disa zona që të evakuohen.

Banorët e Khan Younis thonë se qyteti jugor ka përjetuar bombardimet e tij më të rënda që nga fillimi i luftës.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se më shumë se 193 njerëz janë vrarë që nga rifillimi i bombardimeve/ Ushtria izraelite thotë se ka goditur 400 objektiva në të gjithë Rripin

Marketing