Gjyqtari e mbylli ndeshjen në minutën e 85 – eskalon situata në Kupën e Afrikës

Tunizia kundër Malit në Kupën e Kombeve të Afrikës ishte absolutisht e çmendur.

Turneu ka nisur një fillim mjaft të ngadaltë me një mori fitoresh 1-0, transmeton lajmi.net.

Ky ishte edhe një herë rasti midis Tunizisë dhe Malit, por kjo nuk e tregoi gjysmën e rezultatit

Mali e fitoi ndeshjen 1-0, por në fund u fut në kaos.

Fillimisht arbitri Janny Sikazwe tentoi të fryjë në kohë të plotë në minutën e 85-të. Ai shpejt e kuptoi gabimin e tij dhe loja rifilloi.

Kur ndodhi, ai përjashtoi ashpër El Bilal Toure për një ndërhyrje të fortë. Pavarësisht se VAR e thirri atë për të hedhur një vështrim të dytë, i qëndroi vendimit origjinal.

Më pas, Sikazwe shpërtheu në kohë të plotë para se të përfundonin 90 minutat.

Kjo përkundër dy kontrolleve të gjata të VAR-it gjatë pjesës së dytë – i pari prej të cilave ishte akordimi i një penalltie ndaj Tunizisë, të cilën Wahbi Khazri e humbi.

Çuditërisht, Tunizia ishte absolutisht e zemëruar me arbitrin në kohë të plotë.