A e dini se çfarë i bën një copë picë organizmit tonë

Pica është ndër ushqimet më të mira dhe asgjë nuk mund ta ndryshojë. Por, kjo nuk ashtu. Nutricionistët prej kohësh e kanë klasifikuar si ushqim të shpejtë pasi përmban shumë kalori dhe yndyrë të ngopur.

Marketing

Sipas llogaritjeve, vetëm një copë picë me sallam ose mish të thatë përmban 311 kalori, 13.5 gramë yndyrë (5,5 prej të cilave janë të ngopura) dhe 720 miligramë natrium, transmeton KosovaPress.

Ju duhet të dini se çfarë bën në të vërtetë pica në trupin tonë, si reagon trupi ynë pas ngrënies së saj. Kjo u shpjegua nga nutricionistja Sonya Angelone për revistën ‘Cosmopolitan’.

0 deri në 10 minuta

Pështyma në gojë lëshon enzima që ndihmon tretjen e ushqimit në stomak. Trupi përdor produktet që rezultojnë për lëvizjet e muskujve.

10 deri 15 minuta

Yndyra nga djathi, sallami dhe shtojcat ngadalësojnë tretjen, por në të vërtetë ndihmojnë trupin të ketë energji më të gjatë. Ata tretin gluten dhe laktozë (nga produktet e qumështit), kështu që ata janë më të ndjeshëm, ndihen të fryrë pasi trupi tret ushqimin dhe lëshon gazra.

15 deri në 20 minuta

Shumica e karbohidrateve gjatë rrugës janë në rrjedhën e gjakut, dhe pankreasi fillon të sekretojë insulinë për të lejuar që qelizat të thithin sheqerin. Nëse qelizat ushqehen, pasi keni ngrënë secilën pjesë e picës, është më e lartë – ato mund të fillojnë të refuzojnë sheqernat, kështu që nivelet e sheqerit në gjak do të rriten me shpejtësi. Sheqeri i lartë në gjak është një nga fajtorët për sëmundjet kardiovaskulare, dëmtimin e nervave, qarkullimin e dobët dhe infeksionet e ndryshme.

30 minuta

Acidet në trupin tuaj tretin gjithë yndyrën që hani. Në këtë pikë, yndyrat shpërndahen aty ku duhen. Ose në rrjedhën e gjakut, ku ato kanalizohen përmes mëlçisë në muskuj, ose si energji për punën normale të trupit. Teprica shndërrohet në depozitat e yndyrës.

45 deri 60 minuta

Yndyra e akumuluar nga ushqimi mund të zvogëlojë rrjedhën e gjakut dhe të rrisë presionin e gjakut, por gjithashtu të stimulojë koagulimin e gjakut, kjo është arsyeja pse njerëzit me probleme të zemrës duhet të mendojnë para se të porosisnin një picë.

Salami dhe djathi së bashku me yndyrën gjithashtu sigurojnë disa proteina që stimulojnë serotoninën, hormonin që na bën të flemë.

3 deri në 4 orë

Në këtë pikë niveli i sheqerit në gjak duhet të kthehet në normale dhe ushqimi të hyjë në fazën e fundit të tretjes, por niveli i yndyrës në gjak mbetet i lartë. Nëse ndodh që të keni uri, sigurohuni që të zgjidhni një sallatë ose fruta.

Përfundim:

Një copë picë nuk duhet fajësuar për peshën e tepërt, por nëse kjo lloj diete është rutina juaj e përditshme, atëherë mund të prisni të fitoni peshë dhe shumë probleme të tjera shëndetësore.

Njerëzit me presion të lartë të gjakut, diabet, sëmundje të zemrës, mbipeshë ose duhanpirësit, ose kushdo që vuan nga disa çështje shëndetësore, duhet ta lënë mënjanë picën e tyre dhe të preferojnë të hanë ushqime vegjetariane ose të paktën më pak yndyrë.