Arrestohet një i dyshuar për vrasjen e reperit Tupac Shakur

Në Las Vegas është arrestuar një i dyshuar për vrasjen e reperit Tupac Shakur, e cila ka mbetur e pazbardhur prej 27 vitesh.

Marketing

Sipas CNN, personi i arrestuar është Duane “Keffe D” Davis, teksa është ende e paqartë se cilat janë akuzat e ngritura ndaj tij, për një ndër ngjarjet më rënda në historinë e muzikës amerikane.

Davis është emër i njohur për vrasjen e reperit sepse ai ka pranuar nëpër intervista dhe në librin e tij, “Compton Street Legend” se ishte brenda Cadillac-ut nga ku dolën të shtënat drejt Tupac.

Arrestimi erdhi disa muaj pasi autoritetet kontrolluan një shtëpi në Nevada, në pronësi të gruas së të arrestuarit.

Kur policia kontrolloi shtëpinë e gruas së Dejvisit në korrik, ata sekuestruan një kopje CD të kujtimeve të autorit të Davis, duke detajuar jetën e bandës së rrugës dhe vrasjen e Shakurit. Davis e përshkruan veten si një nga dy dëshmitarët e gjallë të vrasjes së Shakurit, tjetri është Marion ‘Suge’ Knight, ish-CEO i Death Row Records, i cili tani po vuan dënimin në burg për vrasje nga pakujdesia në një rast tjetër

Lidhur me arrestimin, zyrtarët e Departamentit të Policisë Metro të Las Vegas pritet të mbajnë një konferencë shtypi.

Shakur u qëllua dhe u vra ndërsa po largohej nga një ndeshje boksi në Las Vegas Strip. Vdekja e tij e parakohshme kur ishte vetëm 25 vjeç, ka qenë objekt i teorive konspirative dhe një hetimi prej dekadash.

Tupac Shakur, lindi në Lesane Parish Crooks më 16 qershor 1971 në Nju Jork. Ai ishte një reper, aktivist dhe aktor amerikan. Tupac konsiderohet si një nga reperët më të mirë dhe më me ndikim të të gjitha kohërave.