Astronautja e parë arabe arrin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Astronautja e parë femër arabe që shkoi në hapësirë ka mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

Marketing

Rayyanah Barnawi është një nga dy sauditët në misionin e dytë privat të Axiom Space, i cili u ngrit me një raketë SpaceX Falcon 9 nga SHBA ditën e dielë.

Gjatë 10 ditëve të saj të planifikuara në orbitë në ISS, shkencëtarja 34-vjeçare biomjekësore planifikon të kryejë kërkime për kancerin e qelizave staminale dhe të gjirit.

Ajo shpreson të frymëzojë gratë nga të gjitha prejardhjet në Lindjen e Mesme.

Në një video të filmuar në hapësirë para se të arrinte në ISS, ajo tha:

“Për njerëzit në mbarë botën, e ardhmja është shumë e ndritshme. Unë do të doja që ju të ëndërroni të mëdha, të besoni në veten tuaj dhe të besoni në njerëzimin.”

34-vjeçares i bashkohet në Misionin Axiom 2 kolegu i misionit saudit Ali Alqarni, astronauti i dytë mashkull nga mbretëria e Gjirit që shkoi në hapësirë, dhe dy amerikanë, komandanti Peggy Whitson dhe piloti John Shoffner.

Gjatë kohës së tyre në laboratorin orbital, ekuipazhi do të kryejë më shumë se 20 eksperimente shkencore dhe teknologjike, duke përfshirë pasojat e hapësirës në shëndetin e njeriut dhe teknologjinë e mbjelljes së shiut.

Eksperimentet e zonjës Barnawi do të bazohen në disa nga puna që ajo ka bërë gjatë nëntë viteve të fundit si një teknike laboratori kërkimor në Programin e Ri-inxhinierisë së Qelizave Staminale dhe Indeve të Spitalit Specialist King Faisal dhe Qendrës Kërkimore në Riad.

Në një konferencë të fundit për shtyp, ajo tha se të bëhesha astronautja e parë femër saudite që shkoi në hapësirë ishte “një kënaqësi dhe nder i madh që jam shumë i lumtur ta mbaj”.

Gratë në Arabinë Saudite fituan të drejtën për të vozitur vetëm në vitin 2018, dhe grupet e të drejtave të njeriut thonë se ligjet e kujdestarisë mashkullore ende i kufizojnë të drejtat e grave atje./

Marketing