Australia thirrje qytetarëve: Largohuni nga Izraeli

Australia u ka bërë thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Izraeli “nëse është e sigurt për ta bërë këtë”, pas raportimeve të fundit për një sulm izraelit në Iran.

Marketing

“Ekziston një kërcënim i lartë i reprezaljeve ushtarake dhe sulmeve terroriste kundër Izraelit dhe interesave izraelite në të gjithë rajonin. Situata e sigurisë mund të përkeqësohet shpejt”, tha departamenti i punëve të jashtme dhe tregtisë në X.

“Ne u bëjmë thirrje australianëve në Izrael ose në territoret e pushtuara palestineze të largohen,” vazhdoi ai.

Ai gjithashtu paralajmëroi australianët në rajon për mbyllje të hapësirës ajrore, anulime fluturimesh dhe ndërprerje të tjera të udhëtimit./ abcnews.al