Borrell pas takimeve me Kurtin dhe Vuçiqin: Stabiliteti në rajon, vetëm përmes normalizimit të raporteve Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se ka takuar Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Marketing

“Stabilitet i qëndrueshëm dhe paqja në rajon mund të arrihen vetëm përmes normalizimit të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë”, ka shkruar Borrell, njofton KlanKosova.tv.

“Rruga drejt kësaj kalon përmes dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian”.

Takimet Borrell-Kurti dhe Borrell-Vuçiq janë zhvilluar në margjina të Konferencës së Sigurisë në Mynih të Gjermanisë.