Ballina Aktuale Buçkovski: Mickoski duhet ta ndjek Zaevin ose karriera e tij merr fund

Buçkovski: Mickoski duhet ta ndjek Zaevin ose karriera e tij merr fund

Mickoski dhe udhëheqja e re e VMRO-DPMNE-së do të jenë test për mbështetjen e referendumit dhe qytetarët për tu sqaruar për këtë çështje të rëndësishme ose përsëri qytetarët do tu thyet ëndrrat, thotë ish-kryeministri, Vllado Buçkovski për portalin “Faktor”.

Marketing

Buçkovski thotë se Zaev ishte këmbëngulës, megjithatë, sa i përket asaj që disa e quajnë atë një udhëheqës dhe disa një tradhtar, ai thekson se dilema e karrierës politike të Mickoskit është më e madhe.

“Kushtet gjeopolitike tani kanë çuar komunitetin ndërkombëtar për të përdorur ndikimin e saj dhe ndikimi i miratimit të këtyre vendimeve kanë qenë përparësi shtesë për Zaev në marrjen e këtyre vendimeve. Forca e Maqedonisë në krahasim me Greqinë nuk matet, prandaj marrëveshja është asimetrike. Në fillim kur flitet për emrin tonë, pesha është më e madhe. Prandaj, nuk mund ta masim në peshore kush humbur, fitore fitore nuk mund të arrihen. Mendoj se është bërë siç duhet.

Këmbëngulës ishte Zaev, por edhe Dimitrov. Lëvizjet që po zvarriten tani prekin vlerësimin e tij. Disa thonë se ai është një udhëheqës, disa që ai është tradhtar. Ishte e njëjtë në vitin 2001. Dilema e karrierës politike të Mickioskit është më e madhe. Ky është një provë serioze, do të varet nëse ai do të jetë pasardhësi i Zaevit ose karriera e tij politike do të përfundojë”.

Exit mobile version