Dëshironi të humbni peshë? Konsumoni këto tetë drithërat

Kohët e fundit, drithërat kanë marrë një reputacion të keq, sepse shumë njerëz mendojnë për drithërat si karbohidratet që të bëjnë të shtosh në peshë. Disa drithëra në të vërtetë do t’ju ndihmojnë të humbni ose të mbani peshën e përkryer, ndërsa disa të tjera do të bëjnë të kundërtën.

Marketing

Pse kemi nevojë për drithëra?

Karbohidratet dhe fibrat janë thelbësore për trupin tonë për të funksionuar mirë, drithërat i sigurojnë ato të dyja. Karbohidratet na japin energji, ndërsa fibra është padyshim e dobishme për humbjen e peshës. Fibra është praktikisht një karbohidrate e patretshme, që do të thotë se ushqimet që përmbajnë atë kanë më pak kalori sesa e njëjta sasi e karbohidrateve të tjera. Ushqimet që janë të pasura me fibra ju mbushin më shpejt dhe e pakësojnë oreksin tuaj, gjë që i bën ata të shkëlqyer për humbjen e peshës.

Tërshëra
Tërshërat janë shumë të pasura në avenanthramide, një antioksidant që mbron zemrën. Fibra që dominon është fibra beta-glukani. Është e njohur për aftësinë e saj për të thithur shumë ujë, që do të thotë se ajo fryhet në stomak, duke rritur ndjenjën e plotësisë. Në përgjithësi, tërshëra është fantastike si ushqim për humbjen e peshës dhe mbajtjen e saj, për sa kohë që ju të kontrolloni shtesat në pjatë.

Orizi kaf
Orizi kaf është i pasur me kaq shumë vitamina që pothuajse bëhet një super ushqim. Ai ka antioksidantë, magnez, fosfor, vitamina të grupit B dhe është një nga prodhimet shumë të raalë që është i pasur me selen.

Ai gjithashtu është shumë i pasur me fibra, me yndyrë të ulët dhe ka dendësi të ulët, që do të thotë se ndiheni të plotë pasi të hahet një sasi relativisht e vogël.

Thekra
Studiuesit besojnë se thekra ka më shumë lëndë ushqyese. Ajo ka 4 herë më shumë fibra se gruri i plotë standard, dhe ka gati 50% të sasi së rekomanduar ditore të hekurit.

Elbi
Elbi është i shkëlqyer jo vetëm për humbjen e peshës, por edhe për uljen e nivelit të kolesterolit. Gjatë pazareve ushqimore, sigurohuni që të merrni elb dhe vetëm elb, jo “perla”, që praktikisht do të thotë të rafinuar.

Hikrra
Hikrra ka më shumë proteina se drithërat e tjerë që e bën atë një burim jashtëzakonisht të mirë të proteinave për vegjetarianët. Është shumë e pasur në magnez, gjë që është e rëndësishme për rregullimin e presionit të gjakut. Dhe si të gjitha drithërat, është gjithashtu një burim i mirë i fibrave.

Kuinoa
Kuinoa dhe hikërra janë fantastike për njerëzit me sëmundje keliake dhe intolerancën e glutenit. Kuinoa është gjithashtu e pasur në proteina dhe shumë e pasur në vitamina të grupit B dhe acide yndyrore omega-3. Megjithëse kuinoa nuk është e ulët në kalori, ajo ka një indeks të ulët glicemic.

Misri
Misri mund të jetë tepër i shëndetshëm për ju. Është një burim i mirë i vitaminave të grupit B, magnezit dhe fosforit, dhe gjithashtu të lartë në antioksidantë. Misri është gjithashtu relativisht i ulët në kalori, të paktën deri sa të shtoni gjalpë në të.

Thjerrëzat
Lëndë thjerrore janë drithëra unike sepse ato janë vërtet të pasur me proteina dhe fibra, me yndyrë të ulët dhe me karbohidrate që digjen ngadalë. Një gjysmë filxhan i shërbyer me thjerrëza përmban 20 gram karbohidrate dhe 8 gram fibra, që do të thotë se 8 nga 20 gram karbohidrate nuk do të treten.