Ballina Lajme Disa mënyra të pazakonta të përdorimit të lëvores së bananes

Disa mënyra të pazakonta të përdorimit të lëvores së bananes

Gjëja më e zakonshme që duhet të bëni me lëvoren e bananes është hedhja e tyre në plehra. Sidoqoftë, ka shumë përdorime të mrekullueshme për këtë produkt shpesh të neglizhuar. Lëvoret mund të përdoren në kuzhinën tuaj si një produkt pastrimi ose në rutinën tuaj të bukurisë.

Marketing

Bright Side, ka mbledhur disa përdorime praktike të lëvores së bananes që patjetër do të ju ndihmojnë në përditshmërinë tuaj.

1. Ato ndihmojnë në zvogëlimin e akneve.

Lëvoret e bananes përmbajnë vitaminë C dhe vitaminë E, ato gjithashtu përmbajnë kalium, zink, hekur dhe mangan. Këto ushqyes mund të qetësojnë lëkurën e përflakur dhe të zvogëlojnë shpërthimet e akneve.
Fërkoni fytyrën tuaj me lëvoren e bananes, lërëni atë të veprojë deri në 5 minuta. Lani lëkurën tuaj. Përsëriteni dy herë në ditë

2. Ato ndihmojnë në uljen e rrudhave.

Rrudhat e fytyrës ndodhin kur lëkura humbet elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e saj. Antioksidantët dhe vitamina C në banane mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së rrudhave.
Vendosni lëvoren e bananes mbi lëkurën tuaj dhe lëreni për 30 minuta ose gjatë natës. Lani fytyrën dhe hidratoni. Përsëriteni 3 herë në javë.

 3. Ato mund të kthejnë shkëlqimin e argjendit tuaj.

Kur argjendi fillon të humbasë shkëlqimin e tij ose fillon të njolloset, provoni të përdorni një lëvore bananeje. Brenda saj ka substanca të tilla si kaliumi që ndihmojnë në pastrimin e objekteve metalike.

Merrni lëkurën e bananes dhe vendoseni në një makinë për bluarje. Shtoni një gjysmë gotë ujë, përzijeni deri sa të bëhet një masë homogjene. Fërkoni argjendin tuaj me këtë masë për disa minuta.

4. Zbardhni dhëmbët

 Lëvoret e pjekura të bananes janë shumë të pasura me kalium dhe mund të ndihmojnë në zvogëlimin e njollave të verdha që shfaqen si rezultat i konsumit të disa pijeve të caktuara siç janë kafeja, çaji dhe ushqime të caktuara si boronica dhe mjedra. Lani dhëmbët tuaj dhe shpëlani ata mirë. Merrni brendësinë e lëvores së bananes dhe fërkojeni në dhëmbë për 2 minuta. Shpëlani përsëri dhëmbët dhe përsëriteni çdo ditë.

 5. Ato ndihmojnë në reduktimin e shfaqjes së plagëve.

Lëvorja e bananes ka aftësi për të zvogëluar në mënyrë drastike acarimet e lëkurës të tilla si ënjtje dhe skuqje. Ato gjithashtu përmbajnë acidet yndyrore të cilat aktualisht janë të izoluara dhe inkorporuar në kremra të ndryshme që zvogëlojnë dukshmërinë e plagëve. Merrni lëvorën e bananes dhe zbatojeni atë në zonën e prekur. Lëreni për një orë ose gjatë natës. Përsëriteni çdo ditë.

6. Ato ndihmojnë në trajtimin e migrenave dhe dhimbjeve të kokës.

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të natyrshme për të trajtuar migrenën tuaj, mos kërkoni më tej se shporta juaj e frutave. Një lëvore e bananes në të gjithë ballin dhe në anën e pasme të qafës mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të kokës! Kjo është për shkak të kaliumit që përmban. Vendoseni atë në frigorifer për një orë. Aplikojeni në ballin tuaj dhe një në pjesën e pasme të qafës tuaj. Lëreni atë derisa të bëhet e ngrohtë. Përsëriteni nëse keni akoma një dhimbje koke me lëkurë të ftohtë shtesë.

 

Exit mobile version