Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja përballet me vështirësi! Nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Kanë mbetur vetëm disa orë deri në funeralin e Alexei Navalny dhe ekipi i tij ka thënë se po vazhdojnë të përballen me vështirësi në organizimin e ceremonisë së lamtumirës.

Marketing

Zëdhënësja e tij Kira Yarmysh tha se ata nuk kishin mundur të gjenin një makinë për ta çuar trupin në kishë.

“Njerëz të panjohur po telefonojnë mortore dhe i kërcënojnë nëse pranojnë të marrin trupin e Alexeit,” tha zonja Yarmysh.

Funerali do të mbahet të premten në periferi të Moskës – dy javë pasi ai vdiq në një burg Arktik. Të mërkurën, ekipi njoftoi se shërbimi përkujtimor do të mbahej në orën 14:00 me orën e Moskës (11:00 GMT) në Kishën e Ikonës së Zojës, të shuaj dhimbjet e mia, në Maryino.

Varrimi do të bëhet më pas në varrezat e Borisovskoye aty pranë në orën 16:00. Shërbimi i varrimit do të transmetohet gjithashtu në internet në kanalin e Navalny në YouTube. Navalny vdiq më 16 shkurt në burgun rus brenda Rrethit Arktik. Ai ishte burgosur për tre vjet me akuza të sajuara.

Ekipi i tij, i cili ka inkurajuar njerëzit të marrin pjesë, ndau një hartë të itinerarit midis dy vendeve.

Ata ndanë gjithashtu një listë të vendeve jashtë vendit, nga Seuli në Romë, Montreal dhe Stokholm – ku njerëzit mund të bashkohen me shërbimet përkujtimore për Navalny. Është e paqartë se sa njerëz do të marrin pjesë në funeralin në Moskë të premten.