26/05/2024
Ballina Lajme Botë Eklipsi diellor, cilat janë vendet europiane me “fat” që do mund ta...

Eklipsi diellor, cilat janë vendet europiane me “fat” që do mund ta shohin pjesërish

Amerikano-veriorët mund të jenë ata që do të shijojnë spektaklin e eklipsit total diellor që ndodh sot, por ka edhe disa evropianë me fat që do të mund të marrin një shije të vogël të fenomenit.

Marketing

Pjesë të Amerikës së Veriut do të mbulohen nga errësira kur një eklips total diellor të ndodhë të hënën.

Nëse e lejon moti, dhjetëra miliona njerëz që jetojnë përgjatë një shtrirjeje të ngushtë nga bregu i Paqësorit të Meksikës deri në Kanadanë lindore mund të shikojnë drejt qiellit dhe të shikojnë ditën që kthehet në muzg ndërsa Hëna fsheh Diellin.

Evropianët nuk do të shohin një eklips të plotë këtë herë, as një tjetër eklips të tillë deri në vitin 2026. Megjithatë, për ata që jetojnë në Irlandë ose në Mbretërinë e Bashkuar, një eklips i pjesshëm mund të jetë i dukshëm të hënën mbrëma nëse moti mbetet i kthjellët.

Ekspertët theksojnë se për ata në Amerikën e Veriut me fat për të parë eklipsin, syzet speciale janë thelbësore për të shmangur dëmtimin e syve. E vetmja herë kur është e sigurt për të hequr syzet është kur Hëna e mbulon tërësisht Diellin, ose disa minuta të errësirës së plotë.