Ekziston një përbërës i fuqishëm që djeg yndyrën dhe nxit metabolizmin

Obeziteti rrit rrezikun e kushteve të rrezikshme si diabeti i tipit 2, sulmet në tru dhe sëmundjet e zemrës, ndaj menaxhimi i peshës është shumë i rëndësishëm.

Marketing

Edhe pse ndryshimet e shëndetshme dhe të qëndrueshme në stilin e jetës funksionojnë vërtet për humbjen e peshës, mjeku i Harvardit, William Li, theksoi në profilin e tij në TikTok se ekziston një përbërës që ia vlen të shtohet në dietë për të përshpejtuar procesin.

“Po sikur t’ju thosha se ju me siguri keni një përbërës të fuqishëm për djegien e yndyrës dhe për nxitjen e metabolizmit në qilarin tuaj? Po flas për kanellën”, tha Li, transmeton Klankosova.tv

Ai theksoi se kanella ka më shumë se 20 substanca të ndryshme bioaktive që mund të ndikojnë në metabolizmin, shkruan Index.hr..

“Një studim klinik nga India tregoi se kanella mund të përmirësojë nivelet e glukozës në gjak, të zvogëlojë perimetrin e belit dhe madje të ndryshojë sindromën metabolike,” thotë Li.

Është një studim i publikuar në vitin 2017 në revistën Lipids in Health and Disease, i cili krahasoi efektet e konsumimit të tre gram kanellë në ditë për 16 javë me marrjen e një placebo. Pjesëmarrësve të studimit që iu dha kanellë u zbulua se humbnin peshë dhe kishin presion të ulët të gjakut, sheqer në gjak dhe kolesterol në fund të studimit.

“Efektet pozitive mund të shihen vetëm me gjysmë lugë çaji kanellë në ditë”, përfundoi Dr. Li.