Epërsi në renditjen e UEFA-s, Italia e sigurt për pesë skuadra në Champions League

Ndeshjet e parë çerekfinale të Europa dhe Conference League i japin Italisë sigurinë për të pasur 5 skuadra në edicionin e radhës të Champions League.

Fitorja e bujshme e Atalantës në Liverpool, fitorja e Romës ndaj Milanit në “San Siro”, (dueli siguron praninë e një skuadre italiane në gjysmëfinale) dhe barazimi i Fiorentinës me Viktoria Plzen konsolidoi epërsinë e të kaltërve në renditjen e UEFA-s , duke konsoliduar më tej këtë vend të parë dhe duke u larguar nga konkurrentët e tyre, me Gjermaninë e dytë pasi kaloi Anglinë që tani mban vendin e tretë.

Marketing

Një siguri që në këtë pikë një vendim duhet të mbërrijë që në javën e ardhshme me ndeshjet e kthimit. Në fakt, nëse Atalanta nuk humbet në Bergamo nga Liverpool dhe Fiorentina fiton kundër Viktoria Plzen, Italia zyrtarisht do të mund të llogarisë veten me 5 skuadra në Champions League.

Kjo është renditja e UEFA-s

ITALI, 18,428 pikë
GJERMANI, 16,785
ANGLI, 16,750
SPANJË, 15,062
FRANCË, 14,750