FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia

Lëvizja e radhës në FC Aarau: Futbollisti Izer Aliu, me prejardhje nga Maqedonia e Veriut, një ish-junior i FCZ, po transferohet në Brügglifeld.

Marketing

24-vjeçari së fundmi ka luajtur për Xamax.

Planifikimi i skuadrës në FC Aarau është në lëvizje të plotë. Në fillim të javës, njerëzit nga Aarau tërhoqën opsionin e blerjes për Isaac Pappoe, por e shitën atë drejtpërdrejt në Hungari. Izer Aliu është një përforcim i ri në mesfushën qendrore, informon portali Shtegu.

Futbollisti 24-vjeçar vjen nga radhët e të rinjve të FC Zurich dhe po kalon nga Xamax në Brügglifeld si transferim i lirë. Ai nënshkruan një dokument pune me FC Aarau deri në fund të qershorit 2026.

“Ne mezi presim të punojmë së bashku”, tha drejtori sportiv i FCA, Elsad Zverotiq. “Izeri është një mesfushor i gjithanshëm që do të na forcojë me kreativitetin dhe aftësitë e tij teknike”.

Zverotiq thekson edhe përvojën e Izerit: ai ka luajtur 16 herë për FCZ në Superligë. Ai ka luajtur tashmë 114 ndeshje në Challenge League. Në Xamax ai bëri 59 paraqitje në dy vitet e fundit dhe shënoi pesë gola, duke përgatitur katër gola.

Marketing