Ballina Aktuale Gjendje alarmante/ Iraku dhe Jordania mbyllin hapësirën ajrore, zbulohet ora kur mund...

Gjendje alarmante/ Iraku dhe Jordania mbyllin hapësirën ajrore, zbulohet ora kur mund të sulmojnë dronët iranianë Izraelin

 

Iraku ka mbyllur hapësirën e tij ajrore, ka thënë ministria e transportit e vendit.

Marketing

I gjithë trafiku ajror është ndalur përkohësisht, shtoi ai.

Nga ana tjetër edhe Jordania ka mbyllur hapësirën ajrore dhe ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme,

Kjo vjen pasi ushtria izraelite konfirmoi se Irani ka lëshuar një avion dronësh drejt vendit, të cilët pritet të mbërrijnë brenda disa orësh.

Irani ka lëshuar gjithashtu raketa në Izrael, ka thënë Garda e tij Revolucionare.

Në një deklaratë të cituar nga media shtetërore, dega e Forcave të Armatosura iraniane tha se ka shënjestruar vende specifike në Izrael me dhjetëra dronë dhe raketa.

Ai tha se sulmi ishte nisur në përgjigje të “krimeve të shumta të regjimit të keq sionist, duke përfshirë sulmin në seksionin konsullor të ambasadës iraniane në Damask”.

Ushtria izraelite konfirmoi se dronë ishte nisur nga vendi dhe mund të duheshin “disa orë” për të mbërritur.

Mediat izraelite kanë raportuar se dronët mund të fillojnë të mbërrijnë rreth orës 2 të mëngjesit me orën lokale (12 të mëngjesit me kohën e Mbretërisë së Bashkuar), por raketat mund të mbërrijnë më shpejt, sipas CNN.

Izraeli ka qenë në gatishmëri të lartë për një sulm iranian që kur një sulm ajror vdekjeprurës në ambasadën e Iranit në Siri vrau dy nga gjeneralët e tij kryesorë.

Izraeli është fajësuar gjerësisht për sulmin, por ai nuk e ka komentuar publikisht sulmin.

Marketing
Exit mobile version