Grabitjet më të mëdha në histori

Shumica e meshkujve ndoshta kanë pasur fantazi “të paktën një herë në jetë” për të grabitur shuma të mëdha parash. Për fat të mirë, shumë prej tyre janë të arsyeshëm, duke e lënë thjesht fantazi.

Marketing

Më poshtë është një listë me disa burra që nuk e lanë këtë ide thjesht një mendim. Kriteri i vetëm për të hyrë në këtë listë është që ata ta kenë marrë me vete shumën e grabitur, të paktën përkohësisht. Ai që është kapur në akt nuk kualifikohet në këtë rënditje.

Nuk ka rëndësi nëse janë të holla, bizhuteri, vepra arti ose ndonjë gjë tjetër që vlen të paguhet me shuma të mëdha. Mund të vini bast se dikush, diku, planifikon ta vjedhë atë.

10 – Harry Winston – 5 dhjetor 2008 – Paris, Francë: 108 milionë dollarë. Katër burra të armatosur vodhën një dyqan bizhuterish me vlerë miliona dollarë.

9 – Qendra Antwerp e Diamanteve – 16 shkurt 2003- Belgjikë: 100 milionë dollarë +. 80% e diamanteve të paprera në botë kalojnë nëpër Antwerp. Hajdutët ia dolën të zbraznin 123 prej 189 depozitave me diamante. Leonardo Notarbartolo, një hajdut me një karrierë 30- vjeçare, ishte udhëheqësi i kësaj bande elegante.

8 – Grabitja e Bankës së Bashkuar të Kalifornisë, 24 mars 1972 – SHBA: 30 milionë dollarë. Një grup prej 7 burrash nga Ohajo, të udhëhequr nga Amil Dinsio, hynë në një degë të Bankës së Bashkuar të Kalifornisë në Laguna Niguel të Kalifornisë dhe plaçkitën kasën e sigurt të depozitave.

7 – Aeroporti i Schiphol Heist – 25 shkurt 2005 – Amsterdam: 118 milionë dollarë. Kjo vjedhje është më e madhja në historinë e diamantit. 118 milionë dollarë është vlerësimi, pasi shumë prej gurëve ishin të paprerë, gjë që i bën ata shumë më të vështirë për t’u vlerësuar (dhe gjurmuar).

6 – Banka Britanike e Lindjes së Mesme – 20 Janar, 1976 – Bejrut, Liban: 25 milionë paundë, rreth 34 milionë dollarë.

5 – Depozita e Sigurimit e Knightsbridge – 12 korrik 1987-Mbretëria e Bashkuar: 60 milionë paundë. Valerio Viccei emigroi në Mbretërinë e Bashkuar nga Italia në vitin 1986 dhe vendosi të vazhdojë tregtinë e tij të suksesshme në atdheun e tij të ri, ku ai dhe një bashkëpunëtor hynë në Qendrën e Sigurimit të Sigurtë të Knightsbridge. Banda plaçkiti kutitë e depozitave të sigurta dhe morën rreth 60 milionë paundë, përafërsisht 174 milionë dollarë në paratë e sotme.

4 – Grabitja e Bankës në Bagdad – 12 korrik 2007 – Bagdad, Irak: 282 milionë dollarë.

3 – Muzeu i Bostonit – 18 Mars 1990 – Boston, SHBA: 300 milionë dollarë. Numri 3 në listë konsiderohet edhe më i madhi në histori në botën e artit. Dy burra hynë qetësisht në Muzeun Gardner dhe zgjodhën me qetësi 12 pjesë arti me një vlerë të kombinuar prej mbi 300 milionë dollarësh. Ndër pikturat e vjedhura ishin 3 Rembrandt dhe Vermeer. Çështja nuk është zgjidhur kurrë dhe ka një shpërblim prej 5 milionë dollarë për çdo informacion që ka të bëjë me kthimin e veprave të artit.

2 – Bonot e Thesarit të Bankës së Anglisë – 2 maj 1990- Londër, Mbretëria e Bashkuar: 292 milionë paundë.

1 – Banka Qendrore e Irakut – 18 mars 2003 – Bagdad, Irak: 1 miliardë dollarë – Disa plaçkitje kërkojnë planifikim të kujdesshëm. Të tjerët përdorin forcën brutale. Por më i madhi në histori ishte aq i thjeshtë sa edhe efektiv. Sadam Huseini e trajtoi Irakun si pronë të tij personale, prandaj nuk është çudi që ai të ndjente se Banka Qendrore e Irakut ishte llogaria e tij personale e bankës. Një ditë para se forcat e koalicionit të fillonin bombardimin e Irakut, ai dërgoi djalin e tij Qusay për të bërë një tërheqje në emër të tij me një shënim të shkruar me dorë. Qusay mbikëqyri tërheqjen e kutive me para në një operacion pesë orësh ku tërhoqi rreth 1 miliard dollarë amerikanë për diktatorin. Ai nuk shkoi shumë larg, pasi u kap më vonë duke u fshehur në një gropë në tokë, ndërsa djali i tij u vra nga forcat amerikane. Përafërsisht 650 milionë dollarë u gjetën më vonë nga trupat amerikane të fshehura në muret e një pallati të tij, edhe pse 350 milionët e mbetur nuk u gjetën kurrë dhe konsiderohen të humbur.

Marketing