Hillary Clinton tallet me Putin për zgjerimin e NATO: Vladimiri ia ka bërë vetes

Hillary Clinton u tall me Vladimir Putin të martën për shqetësimet e tij në lidhje me zgjerimin e NATO-s dhe tha se presidenti rus “e solli mbi vete” me pushtimin e tij në Ukrainë.

Marketing

“Mbrojtja e demokracisë në Ukrainë, zgjerimi i NATO-s – si një Vladimir mënjanë, shumë keq, e sollët mbi vete”, tha ish-sekretari amerikan i shtetit, duke shkaktuar të qeshura dhe duartrokitje.

Pas kthimit në Departamentin e Shtetit për zbulimin e portretit të saj zyrtar, Klinton ndër të tjera shprehu neveri për politikat e ish-presidentit republikan Donald Trump, të cilin e kishte mundur në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA, shkruajnë mediat e huaja.

Sakaq, Clinton iu drejtua gjithashtu skepticizmit që mund të kishin aleatët nëse SHBA-ja do të vazhdonte të ndihmonte Ukrainën. Ajo tha se presidenti demokrat i SHBA-së Joe Biden u përpoq të përmbushte shumë nga prioritetet e administratës së Obamës.

“Ne gjithmonë kemi thënë, “njerëzit nuk janë të detyruar të bashkohen me NATO-n. Njerëzit zgjedhin dhe duan të bashkohen me NATO-n,” shtoi ajo.

“Njerëzit mund ta kenë dyshuar këtë sepse ne kishim djegur kaq shumë ura me aleatët dhe miqtë tanë,” tha ajo.