Hoxha ka një leksion për Arbana Xharrën

Nga teologu Enes Limani

Marketing

Eshte e quditshme, por asnjeher te vetme nuk jam marre me Arbanen dhe zakonisht jam munduar te mos i bej publicitetin qe po ia bejne me te madhe njerzit dhe krejte ne kuader te “tallava” hulumtimeve te saja.

Por i erdh rendi, besoj qe me shume le te jete nje keshill per vllezerit e mi mysliman se sa te mirrem me Arbanen, por edhe te tregoj se ka “brinjethyer” qe ia thon ne koke ate qe mendojne pamarrparasysh perkrahjes qe ajo gjen nga institucione te ndryshme por edhe individ e parti anekend Kosoves e me gjere.

Ajo që më ka shtyre te shkruaj eshte vendendodhja e saj d.m.th. aktualishte ajo jeton ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, dhe me aq sa kuptoj une ajo mesiguri po tenton te fitoj ndonje mundesi qe te jetoj ne ShBA por per te jetuar i duhet nje arsye qe te munde te vendoset atje me konkretisht njefar “Azili politik” ose diqka te ngjashme dhe per ta arriturr ate kohet e fundit e ka leshuar “gjuhen” dhe po fyen e po nenqmon pa kontroll ndjenjat e njerzve qe… po mendoj te i shtohen “kercenimet” e ajo te paraqitet para zyres se emigrimit me ato kercenime per te fituar Azilin e kerkuar.

Andaj ju rekomandoj që ne asnje menyre mos ja jepni kete mundesi por injorojeni dhe mos e kercenoni ajo e ka vendin ne Kosove me nje perfundim poshterues siq e meriton.

Nga e kaluara dhe me aq sa kam jetuar ne gurbet i njoh njerzit qe kerkojne azil p.sh. ka prej tyre qe e rrahin edhe vehten per te treguar se jane ne krize, ka te tjere qe edhe shishen e kan fut ne prpanic per te deshmuar diqka etj.
Thene troq Arbanen e bete te famshme ju, nga dinakeria e saj ajo nuk e ka dert shtetin p.sh. vizatoj murin dhe filloj e akuzoj edhe policin se nuk po merren me te por policia skishin me se te merren, madje ndoshta edhe e rrahu veten per tu viktimizuar dhe perseri nuk i gjet gje sepse skishte qka te gjendej, e kur iu hargjuan pallavrat e saj iu bashkua PDK nje parti qe ajo nuk la gje pa i thene, madje kur nuk po i shitej bash asgje filloj e u muar me Sellmën dhe kur e quan ne RRS edhe diaspora tash perseri po kthehet ne strofullin e vet prej nje dhelpre, d.m.th te ofendoj dhe te fyej veqanarisht Myslimanet dhe Islamin dhe nepermjet profileve te rreme ta viktimizoj vehten e vet dhe mos ndoshta po e mbajne ne SHBA dhe helbete te krijoj ndonje karier te mundshme.
Sot ajo eshte bere pjes e disa mediave aspak te rendesishme dhe pa asnje ndikim kumedi far ne Bot madje e lejojne vetem te jete bashkaëautore e nje shkrimi perndryshe nuk merr ere si e veteme, por si duket endrra e saj aktuale eshte jetesa ne SHBA duke kerkuar Azilin andaj edhe nje here po ia lutem mos ia futni shkrimve te saj lereni le te jete demode e aq me pak ta kercenoni lereni le ta rrah vetveten e vet sepse fundi i saj po shihet qe eshte i deshtuar dhe fatmiresisht e hargjuar nuk po i shiten pordhat e saja per asgje.

Gjithqka e ka nje funde edhe kjo e pat fundin e vet ne gjithqka u hargjua, prandaj vllezer mos o beni jehon kesaj Azilanteje e cila per te krijuar fame per vehte ishte ne konflikte me.te gjithe madje shume shpejte do ta fajsoj edhe atdheun e vete vetem per te kerkuar Azil.

Marketing