Ballina Aktuale Indonezi, 37 të vdekur nga tërmeti

Indonezi, 37 të vdekur nga tërmeti

Të paktën 37 persona kanë mbetur të vdekur sot nga tërmeti me magnitudë 7.0. që goditi ishullin turistik të Indonezisë, Lombok.

Marketing

Kështu ka pohuar kreu i agjencisë për rastet e katastrofave në Indonezi, Haji Rum.

Tërmeti i fuqishëm shkaktoi panik në mesin e turistëve e banorëve teksa u ndje edhe në Bali, shkruan CNN.
Kurse, në Lombok, mijëra banorë u larguan nga shtëpitë e tyre për t’u mbledhur në hapësira të hapura.

Ministri i Drejtësisë dhe i Punëve të Brendshme të Singaporit, K. Shanmugam, i cili ishte në ishullin e Lombokut në kohën e tërmetit, shkroi në Facebook se dhomës se tij në katin e 10-të të hotelit iu plasariten muret.
“Ishte krejt e pamundur të ngrihej. Dëgjova britma”, shkroi ai.

Ky është tërmeti i dytë që ndodhë në Indonezi vetëm në javën e fundit. Me herët një tërmet me magnitudë 6.4 tërmeti la të vdekur 14 persona dhe bllokoi qindra Alpinistët në shpatet e një vullkani.

Marketing
Exit mobile version