Klopp nuk e harron finalen, sulmon ashpër Ramosin

Jurgen Klopp ende nuk e ka harruar finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Real Madridit.

Marketing

Menaxheri i Liverpoolit, Jurgen Klopp ka kujtuar finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Real Madridit.

Ai sërish përsëriti kritikat për mbrojtësin Sergio Ramos i cili lëndoi sulmuesin kryesor të “Reds”, Mohamed Salah duke e detyruar ta braktiste takimin para kohës.

“Nëse e shihni atë dhe nuk jeni me Realin, atëherë mendoni se është i pamëshirshëm dhe brutal”, tha Klopp para gazetarëve. “Unë e pashë gjyqtarin e asaj finaleje duke marrë përgjegjësinë e lojërave të mëdha në Kupën e Botës dhe askush nuk mendon për këtë më vonë, por në një situatë të tillë, dikush duhet të gjykojë më mirë”.

“Nëse VAR po vjen, atëherë është një situatë ku duhet të shikoni përsëri, jo për të dhënë një karton të kuq, por për ta riparë rastin dhe për të thënë: Çfarë është kjo? Ishte e pamëshirshme. Unë nuk jam i sigurt nëse është një përvojë, që do ta kemi përsëri. Shkoni atje dhe vendosni një bërryl në kokën e portierit, i vendos golashënuesit si mundës në mesfushë dhe pastaj fitoni ndeshjen. Kjo ishte historia e lojës”, shtoi Klopp.

“Ramos më tha shumë gjëra më pas, por nuk më kanë pëlqyer reagimet e tij. Ai mendonte: ‘Çfarë duan ata, është normale’. Jo, nuk ishte aspak normale. Nëse i vendosni të gjitha situatat e Ramos së bashku, atëherë do të shihni shumë gabime të njëjta. Ramos, më parë, kundër Juventusit, ishte përgjegjës për kartonin e kuq për Juan Cuadrado. Por, askush nuk flet për atë më pas”.

“Është sikur ne, bota atje, të pranojë që Ramos të përdorë çdo armë për të fituar ndeshjen. Ne jemi agresivë, por gjithmonë e përdor fjalën “ligjore”. Zakonisht, nëse provoni diçka si Ramos, do të merrni ndëshkimin e merituar; dikush do ta shohë dhe do t’ju ndalojë për katër, ose pesë javë”.

“Gjyqtari duhet të ketë pasur guximin për të vendosur në atë lojë, në këtë situatë. Nëse e shkruani këtë, njerëzit do të thonë se jam i dobët, ose një humbës i keq, apo një dreq, por nuk e pranoj. Nuk është si të zgjohem në mëngjes dhe të mendoj: Ramos”.