Kripa si shëruese natyrale në kushtet e shtëpisë

Kripa është një nga përbërësit më të përhapur në çdo kuzhinë, por përdorimi i tepruar i saj është i rrezikshëm për shëndetin.

Marketing

Megjithatë përdorimi i kësaj substance interesante shkon përtej gatimit dhe aromave të tij.

Kripa përdoret gjërësisht për pastrimin e shtëpisë, bukurinë fizike e të tjerë.

Për Shërimin e Fytit
Fyti preket menjëherë nga ajri i thatë, infeksionet e të tjerë.

Kundra tyre, hyn në lojë kripa, me të cilën mund të bëni një gargarë të fortë e shëruese.

Hidhni një lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pasi të jetë shkrirë bëni gargarë për disa sekonda.
Gargarën bëjeni rregullisht për disa ditë.

Kundër herpesit në buzë
Uji me kripë lehtëson dhimbjen dhe shëron herpesin në buzë.
Përzieni dy lugë çaji me kripë në një çerek gote me ujë të ngrohtë dhe lëreni të tretet.

Lyeni pjesën e buzës me herpes për 20 sekonda dhe pastaj lajeni. Përsëriteni tre deri në katër herë në ditë për rezultate të mira.

Kundër dhimbjes së këmbëve
Dhimbjet e këmbëve mund të kurohen me kripën e tryezës.
Mbusheni një legen me ujë të ngrohtë dhe shtoni gjysëm filxhani me kripë.

Futini këmbët në tretësirën e kripur dhe mbajeni për 10-15 minuta.

Thajini këmbët dhe më pas masazhojini për 5 minuta.

Pastë natyrale dhëmbësh
Me kripën mund të mbani dhëmbët të pastër nga bakteret.
Zhyteni furçën e lagur të dhëmbëve në një enë me kripë dhe fërkoni dhëmbët.

Ju mund të përzieni sodë buke me kripë për një pastrim të thellë por të butë.

Kundër qeskave të syve
Nëse keni kaluar një natë pa gjumë ose duke qarë me siguri do të keni sy të fryrë.

Përzieni gjysëm luge çaji me kripë në një tas me ujë të vakët.

Lagini pambukët në këtë solucion dhe vendosini mbi sytë e mbyllur për disa minuta.

Përsëriteni këtë për 15-20 minuta.

Kundër pickimeve të insekteve
Kripa është ideale kundër pickimit të bletës, grenxës apo insekteve të tjera.

Ajo arrin të nxjerrë menjëherë toksinat nga organizmi dhe shuan dhimbjen dhe inflamacionin.

Në raste të tilla përdorni tretësira me ujë dhe kripë për të shpëlarë zonën e pickuar.

Bllokimi i hundëve
Tretësira me ujë dhe kripë është një nga kurat më të mira natyrale për bllokimin e hundëve.

Kripa shpërbën sekrecionet dhe lehtëson nxjerrjen e tyre dhe frymëmarrjen.

Përdorni një lugë çaji me kripë në 2 gota me ujë të ngrohtë.
Futeni tretësirën në shishe të vogla spërkatëse dhe përdoreni në hundë një ose dy herë në ditë.

Përdorimet përtej shëndetit

Zierja e shpejtë e vezëve
Kur të dëshironi të zieni vezë, shtoni pak kripë në ujin e valuar përpara se të hidhni vezët. Kështu ato do të zihen më shpejt.

Kripa ndihmon në rastin e vezëve të ziera fort, ndërsa nëse dëshironi vezë të ziera pak, atëherë mos përdorni kripë.

Pastrimi i argjendurinave
Kripa, bashkë me sodën e bukës mund të bashkohen në një pastë unike për të pastruar agjendurinat dhe pajisjet e kuzhinës.
Lërini lugët, pirunjtë dhe thikat të ziejnë në një tenxhere në sipërfaqen e së cilës keni vendosur letër alumini.

Shtoni kripën dhe sodën e bukës dhe lërini pajisjet të ziejnë për 3-5 minuta.
Më pas fërkojini me ujë të ngrohtë dhe me sapun.