Lakër e pjekur me vaj ulliri dhe lëng limoni – shije e përsosur

Një recetë fantastike në shije, e lehtë në përgatitje e mbi të gjitha krejt e shëndetshme, e pasur në vlera ushqyese.

Marketing

Është një gatim ideal për të shoqëruar vaktet e drekës apo darkës, i lehtë por i plotë në shije.

Përgatitja e Lakrës së Pjekur

Përbërësit

Gjysmë lakre mesatare e ndarë në katër pjesë ose feta

3 lugë gjelle vaj ulliri

2-3 thelpinj hudhër të shtypur

Pak piper i kuq djegës

Kripë

Piper i zi

Një kokërr limoni

Një filxhan çaji me ujë

Përgatitja
Si fillim AgroWeb.org ju udhëzon të parangrohni furrën në temperaturë maksimale.
Lakrën prijeni në feta të mëdha rrethore në katër pjesë.
Lyejeni secilën prej pjesëve të lakrës së bardhë me vaj ulliri nga të dyja anët.

Spërkatini me kripë, hudhrat e shtypura, piper dhe pak spec djegës.

Vendosini në një tavë, ku më parë keni shtruar letër pjekjeje.

Spërkatini me lëng limoni sipër duke u kujdesur që të hiqni farat e tij, kjo pasi mund të hidhërojë shijen e lakrës.

Shtojini ujin dhe futini në furrë, në pjesën e poshtme të saj dhe lërini të piqen përreth 15 minuta, kthejini pjesët e lakrës nga ana tjetër dhe lërini të piqen derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrën e artë të pjekjes.

Vlerat e lakrës së bardhë
Lakra e bardhë është e pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sulfur, kalium, jod si dhe vitaminat A, B1, B2, B6, C, K por edhe acid folik.

Lakra përmban shumë polifenolë ose siç njihen ndryshe si antioksidantë që pakësojnë shfaqjen e sëmundjeve kancerogjene dhe atyre kronike.

Mineralet e rëndësishme që përmban ky lëng e bëjnë atë të rëndësishëm në mbrojtjen e kockave por edhe në uljen e tensionit të gjakut.

Vitaminat që gjenden tek lakra dhe lëngu i saj janë të dobishme për sistemin riprodhues, atë imunitar, shëndetin e syve por edhe shëndetin e flokëve, lëkurës, mëlçisë, nervave, syve e shumë të tjera.

Lakra është një burim i shkëlqyer i vitaminës C që e ndihmon organizmin të jetë më rezistent ndaj baktereve, radikaleve të lira dhe virozave.

Sipas të dhënave , lakra përmban më shumë vitaminë C se portokallet, një karakteristikë që e bën lakrën të domosdoshme kundër shumë sëmundjesh.

Lakra është një nga 10 ushqimet më të pasura me vitaminë K, e cila është thelbësore kundër sëmundjeve të zemrës dhe kockave.