Lirohet gruaja e akuzuar për vrasjen e gjysmë vëllait të Kim Jong-un

Indonezianja e akuzuar për vrasjen e gjysmë vëllait të liderit të Koresë Veriore Kim Jong-un është liruar pasi akuzat e ngritura kundër saj janë hedhur poshtë.
Siti Aisyah është akuzuar se ka shkaktuar plagë me mjete toksike në fytyrën e Kim Jong-nam në aeroportin e Kuala Lumpur në vitin 2017.

Marketing

Ajo dhe i bashkë-akuzuari vietnamez, Doan Thi Huong, e kanë mohuar vrasjen dhe thonë se ata mendonin se ishin pjesë e një shaka televizive.

Vrasja e ashpër në një aeroport ndërkombëtar la hetuesit e habitur dhe mbuloi kryetitujt ndërkombëtarë.
Pas vonesës, faza e mbrojtjes së gjykimit ishte caktuar të fillonte të hënën, me dëshmi nga Huong.

Sidoqoftë, prokurori i çështjes kërkoi që akuza për vrasjen e Siti Aisyah të hiqet, pa dhënë ndonjë arsye.
“Ndihem e lumtur, nuk e dija se kjo do të ndodhte. Nuk e prisja”, tha ajo për AFP.

Kim Jong-nam, gjysmë vëllai i larguar i udhëheqësit të Koresë së Veriut, ishte duke pritur të hipte në një fluturim nga Kuala Lumpur në Macau më 13 shkurt 2017, kur dy gra iu afruan atij.

Pamjet e CCTV treguan se njëra prej tyre kishte vendosur duart mbi fytyrën e tij, pastaj të dyja gratë janë larguar nga ajo zonë.

Kim vdiq rrugës për në spital pasi i kishin hedhur një toksikë tejet të rrezikshme, VX.

Koreja e Veriut ka mohuar ashpër çdo përfshirje në vrasjen, por katër burra – që besohet të jenë koreano-veriorët që u larguan nga Malajzia në ditën e vrasjes – gjithashtu janë akuzuar në këtë rast.

Ata mbeten të lirë pavarësisht nga një “njoftim i kuq” i INTERPOL, i cili është i barabartë me një urdhër arresti ndërkombëtar.