Lista e shqiptarëve që janë paguar nga Greqia, në mesin e tyre edhe Shpëtim Idrizi i partisë çame

Publikohet Lista.
Ja ku shkuan parate e taksapaguesve greke te shperndara nga ish ministri j jashtem Kotzias ne Republiken e Shqiperise .
Nje milion euro mensohet te jete demi qe ministria e jashtme Greke ka shkatuar pas kontrollit te kryer . Keto ceqe jane firmosur nga Niko Kotzias I dorhequr .

Marketing

Ne liste vihen re disa Gazetare te njohur ,pronare portalesh ,politikane ,ish minister ,analiste,personazhe qytetesh te pa njohur por qe sherbenin per interesat e diregjuar nga mendja e ish ministrit Kotzias pa direktivat e shtetit Grek,por cilet jane ata ,ja emrat : e personazheve publik ne shtetin fqinj Shqiperi.
Qamil Lirza ,petagog ne Universitet ka perfituar gjithsej 63.000 Euro.
Olta Gixhari ,Aktore 12.000 Euro
Shpetim Idrizi ,Kryetar I partise Kryesore Came ne Shqiperi 340.000 Euro
Dashamir Tahiri ,ish Deputet I partise te Cameve ka perfituar 25.000 Euro.
Eni Vasili ,Gazetare Tv, ka perfituar 20.000 Euro.
Mustafa Nano ,Gazetar Tv Ka perfituar 30.000 Euro.
Artur Zheji ,Kosta Braka ,Henri Cili, Artan Hoxha ,Alfred Cako,Mentor Nazarko ,Ardit Gjebrea ,Ervin Salianji, Menror Nazarko ,Noizy ,Rudina Magjistari, Erion Veliaj, Anila Basha , SonilaMeco, dhe shume te tjere perbejne pjesn tjeter te parave prej 1 milion Euro te shperndara dhe shperdoruar me urdher te ish Ministrit Kotzias.
Por per se Kotzias ka dhuruar keto para ?
Gazetaret e ketij lajmi E.Tofinou dhe H.Jakopoulos te gazetes Eleftheri Ora kane intervistuar Politologun Grek Nikiforos Diamanduros ,ai tha se : Nuk eshte hera e pare qe nje shtet paguan para te shperndara ne kete menyre ,e kane bere parardhesit e Kotzias ,e kane bere shtete te tjera do e bejne perseri, eshte nje loje e sherbimeve te huaja qe e bejne vazhdimisht ne shtete rivale ose mike por Kotziaz ” u kap ” prandaj perben lajm. Cmund te na thoni me teper profesor pyet Gazetarja e Elftheri ora E.Tofinou .

Parate e shtetit Grek kane filluar te futen ne Shqiperi qe pas luftes se Kosoves ,pasi sherbimet e fshehta Greke zbuluan se ata qe mbeshteten Shqiptaret ne ate lufte po pergatiteshin me zbulimin e personazheve ushtarake ,pjesmarres ne ate lufte qe me vone u perdoren dhe po perdoren si politikane si ne Kosove ,Maqedoni dhe Shqiperi . Frika se keto grupe te financuar nga qeveri te ndryshme mund te krijonin edhe Ushtri per te kerkuar territor ne dem te greqise ,pershembull Camet ,ketu ka fill edhe ajo qe ne sot njohim si shteti I Camerise dhe fillesat I ka me ushtrine Clirimtare te Camerise e cila u ideua pikerisht qe ne 1999 dhe u shfaq per here te pare ne vitin ,2005 nen udhehqjen e Festim Lato ,I cili eshte sot President I CaMerise , Hisen Berisha ,kryetar Balli Kombetar ,Mirsad Ndrecaj I vrare gjate luftimeve me ushtrine Maqedonase te Veriut ne ate qe njihet si Incidenti I Kumanoves .
Beg Rizaj ,gjithashtu I vrare ne te njejten menyre si Ndrecaj pasi.ishin pjesmarres sebashku. Baza e kesaj ushtrie ishte Bestrova ne Vlore . Pra kush I financoi keta qe ne 2005 ,? Festim Lato ishte ne Holand cfare e solli shqiperi ,po lobi Hebre a ka ndikuar ,disa thone Cia mbase Mosad , pra jane paguar para ,dhe GreQia beri te njejten gje si kundershti per kete organizim ,financoi ngjitjen ne karriere te Shpetim Idrizit duke nderhyre tek Fatos Nano qe ky te behej Drejtor Doganash qe me anete korrupsionit te bente para per te marre ne kontroll partine e cameve, qe mos te mbeshtesnin kete Ushtri ,dhe ja arriten na shpetuan nga nje kercenim ,qe nuk lejuan Festim Lato dhe te tjere te hapnin konfliktin me ne duke e shpallur ate armik . Pra ne ate beteje e fituam,por tani situata eshte shume e njejte ,zoti Kotzias ka bere te pamunduren qe Shtetit te Camerise ti behet bllokade mediatike ne Shqiperi ,por nuk e di per se ka paguar aktore ,(qesh).

Eleftheri Ora
Pershtati ne Shqip Dimiter Hoxha.

Marketing