Merkel bekon Gjermaninë, trajneri Low lë jashtë Leroy Sane

Kombëtarja gjermane e futbollit mori bekimin e Kancelares Angela Merkel për fushatën e Botërorit, që nis këtë muaj në Rusi, por zgjedhjet përfundimtare të përfaqësueses më të fortë të globit lënë vend për diskutime.

Marketing

Trajneri Joachim Low, nën presion për të rikthyer ekipin në rrugën e duhur, pasi nuk fiton që prej muajit tetor, (barazim 1-1 me Spanjen dhe dy humbje, 1-0 me Brazilin dhe 2-1 me Austrine) vendosi të bëjë një zgjedhje të guximshme që shtangu tifozët.

“Sigurisht që ka ditë shumë më të bukura në jetën e një trajneri kombëtareje, por nëse të duhet të marrësh një vendim të dhimbshëm për të lënë në shtëpi 4 lojtarë, këtë gjë mund ta bësh vetëm përpara një Botërori (apo Europiani). Jam i bindur për cilësitë e atyre të katërve, kam folur me ta veçanërisht e më pas me grupin e plotë, e padyshim që zhgënjimi mes tyre është shumë i madh. Por, në këtë pikë nuk ka vend për vendime të lehta”, tha Low.

Në listë nuk mungon emri i Manuel Neuer, i cili ishte në dyshim deri para pak ditësh, por që duket se dha sinjalet e mjaftueshme për të qenë i grumbulluar me kombëtaren e “panzerave” në Kupën e Botës që do të nisë pak ditë më vonë në Rusi. Veç Neuerit, për portën do të jenë në dispozicion edhe Kevin Trapp dhe Marc-Andre ter Stegen. Në mbrojtje janë thirrur 8 futbollistë, duke nisur nga Hector, Hummels, Sule, Rudiger, Boateng, Kimmich, Ginter dhe në fund Plattenhardt.

Mungesa më e madhe mund të konsiderohet Leroy Sane, një futbollist që ka lënë gjurmë me Manchester Cityn në fitimin e Premier League. Por, mesfusha e sulmi i gjermanëve ka gjithsesi emra me shumë peshë, duke nisur nga Khedira, Draxler, Kroos, Werner, Ozil, Reus, Muller, Goretzka, Rudy, Brandt, Gungogan dhe Gomez.
Gjithçka në betejën për rikonfirmim në fronin e botës ngelet në këmbët e veteranit Gomez, debutuesit Werner, si dhe dyshes së konfirmuar Reus-Muller.