Pasi publikoi foto duke përkrahur Xhakën dhe Shaqirin, serbët revoltohen ndaj Dua Lipës

Skandali që rrethon festimin e Xherdan Shaqirit dhe Granit Xhakës gjatë lojës së luajtur nga ekipi serb kundër Zvicrës, ende është i zymtë, pasi edhe disa persona me famë botërore kanë imituar lojtarët zviceranë. 

Marketing

Këtë herë, këngëtarja shqiptare nga Kosova Dua Lipa, që shumë njerëz janë të lumtur të dëgjojnë këngët e saj, në rrjetet shoqërore, i përshëndeti veprimet e Shaqirit dhe Xhakës, të cilët shtrinë duart e tyre në gjoks për të simbolizuar simpatinë e tyre ndaj të ashtuquajturës “Shqipëri e Madhe”.

Dhe ndërsa trajneri i ekipit kombëtar zviceran dënoi ndërhyrjen e politikës dhe të sportit dhe tha se kjo nuk ishte një mënyrë e përshtatshme për të festuar qëllimin, Dua ndezi Instagramin në të njejtën mënyrë duke provokuar dhe simblizuar idenë e një “Shqipërie të Madhe”, raportoi mediumi serb “Sporti.blic.rs”.

Ky veprim ishte përhapur vrullshëm në taborin e të famshmëve serbë. Dhe për këtë u përkujdes këngëtarja e famshme Goca Tržan që u rebelua mes personaliteteve të njohura, të cilët pyesnin nëse “dikush do të duhej të ndalojë këngët e Dua Lipës në radiostacionet serbe”.

Në postimin e saj në Tëitter disa nga komentuesit e kanë mbështetur por disa të tjerë i kanë thënë që të mos fajësohet këngëtarja shqiptare për humbjen e Serbisë nga Zvicra.