Pemët dhe perimet mund t’i hani me lëvore

Sipas ekspertëve, ju mund të hani lëvoren e frutave dhe kjo rregullon disponimin tuaj, ju bënë të dukeni më të ri, bile edhe e lufton kancerin në disa raste.

Marketing

Banane, kivi, dhe madje edhe molla janë në listën e frutave që ndihmojnë lëkurën dhe e rikuperojnë atë.

Ruajini thonjtë tuaj dhe hani gjithë frutin e portokallit, lëvozhgën dhe të tërin.

Sipas një studimi të vitit 2004 në Gazetën e Bujqësisë, antioksidantë super të fuqishëm të quajtur flavonoids gjenden në portokall.

Antioksidantët mposhtin radikalet e lira të dëmshme që prodhohen nga trupat tanë kur marrim frymë dhe hanë dhe janë të lidhur me sëmundje.

Ata nga lëvorja ishin 20 herë më të fuqishme se ato nga lëngja.

“E njëjta gjë vlen për të gjitha frutat “, thotë nutritionistja, Anita Bean.

Gjysma e Vitamina C qëndron brenda 1mm të sipërfaqes së lëkurës së mollës kështu që mos e humbisni gjithashtu,” thotë Anita.

Meshat e kuqe të mollës janë veçanërisht të pasura me anthocyanins, të cilat janë antioksidantë që mund të mbrojnë kundër disa llojeve të kancerit, në veçanti kancerit të prostatës.

Mishrat e verdha të mollës përmbajnë karotenoide si beta-carotene që ndihmojnë në ruajtjen e syve të shëndetshëm, mbrojtur nga sëmundjet e zemrës.

Dhe lëkurat e mollës janë të pasura me lutein, të cilat mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të kataraktave dhe defekteve të lindjes.

Të njëjtat efekte pozitive kanë edhe bananja, qepët, kivi dhe patatet. Normalisht, kur janë të freskëta dhe bio.

Marketing