Pensionohet nga futbolli superylli turk

Futbollisti turk Burak Yilmaz ka konfirmuar tërheqjen nga futbolli në moshën 37-vjeçare, duke i dhënë fund karrierës 22-vjeçare si lojtar.

Në një konferencë në Stamboll të hënën, Yilmaz tha se është i kënaqur dhe krenar me një karrierë të tillë, e cila është ëndrra e çdo futbollisti të ri.

“Mbrëmë, një nga futbollistët më të mëdhenj në botë – Karim Benzema – bëri lamtumirë në stadium. Do të doja të them lamtumirë ashtu, por nuk pata rastin”.

Yilmaz më parë ka luajtur për Big Four të Turqisë – Fenerbahce, Besiktas, Trabzonspor dhe Galatasaray.

Sulmuesi me përvojë grumbulloi 77 ndeshje ndërkombëtare për të shënuar 31 gola për Turqinë që nga debutimi i tij në prill 2006.

Yilmaz luajti edhe për kombëtaren turke në UEFA EURO 2016 dhe 2020.