Përmbytjet në Afganistan, 6 të vdekur dhe mbi 100 shtëpi të shkatërruara

Përmbytjet në Afganistan, 6 të vdekur dhe mbi 100 shtëpi të shkatërruara
Gjashtë persona janë vrarë dhe dhjetëra shtëpi janë shkatërruar nga përmbytjet në Afganistanin qendror, thanë autoritetet lokale më 24 maj.

Marketing

Abdul Wahid Hamas, një zëdhënës i guvernatorit taleban në provincën qendrore Ghor, tha se tre gra dhe një fëmijë u vranë kur shtëpia e tyre në qytetin e Firozkohit u shpërnda më 23 maj. Në qarkun Pasaband, në të njëjtën provincë, një burrë dhe një grua gjithashtu u rrëmbyen dhe më vonë u gjetën të vdekur, ndërsa një person tjetër mbetet i zhdukur, tha Hamasi.

Më shumë se 100 shtëpi dhe rreth 200 hektarë tokë bujqësore u shkatërruan, me kanalet e përdorura për ujitjen e fushave të dëmtuara, tha ai. “Ne nuk kemi më shumë detaje për humbjet financiare tani për tani,” tha Hamasi për AFP.

Përmbytjet vijnë pasi Afganistani tashmë po përballet me një nga krizat më të këqija humanitare në planet: rreth 22.8 milionë njerëz, më shumë se gjysma e popullsisë po përballen me pasiguri akute ushqimore dhe 3 milionë fëmijë janë të rrezikuar nga kequshqyerja.

Marketing