Presidentit francez: Ta heqim anglishten nga BE, koha të flasim sërish frëngjisht

Paris (France), 15/04/2018.- French President Emmanuel Macron (C) poses on the TV set before an interview with RMC-BFM and Mediapart French journalists at the Theatre national de Chaillot in Paris, 15 April 2018. Macron releases the interview after United States, Britain and France decided to launch air strikes in Syria in response to a suspected chemical weapons attack on 14 April 2018. (Atentado, Siria, Francia, Estados Unidos) EFE/EPA/FRANCOIS GUILLOT / POOL MAXPPP OUT

Presidenti francez Emmanuel Macron, duket se do ta kthejë në faktor gjuhën frënge brenda BE-së.

Marketing

Macron dëshiron ta zëvendësojë anglishten me frëngjishten, duke e kthyer si gjuhë zyrtare të institucioneve europiane, (siç ka qenë para se Britania të bëhej pjesë e BE-së në 1973).

Wall Street Journal i ka dedikuar një shkrim propozimit të Macron dhe deklaratave të tij në ditën e “Frankofonisë”, një festë për gjuhën frënge në më shumë se 70 vende.

“Dominimi është i pashmangshëm”,-tha Macron.

Zbritja nga froni e anglishtes është sërish e vështirë, pasi anglishtja është gjuha kryesore në BE.

Për vite me radhë, frëngjishtja ishte gjuha kryesore e diplomacisë europiane, dhe Macron do ta rikthejë në kohën e shkëlqimit.

Macron kërkon të vendosë disa rregulla, ta vendosë gjuhën frënge nëpër shkollat e BE-së si edhe t’i japë rëndësi frëngjishtes në institucione.

Macron është i njohur për “situatën” me ambasadorin në BE, Philippe Leglise Costa, i cili u largua nga një takim në muajin prill, vetëm sepse gjuha në diskutim ishte në anglisht.

Macron ka një tjetër aleat brenda unionit që mbështet propozimin e Macron për të zëvendësuar frëngjishten.

Është Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker i cili u shpreh pak kohë më parë se frëngjishtja nuk është pas anglishtes.

“Pse gjuha e Shekspirit duhet të jetë superiore ndaj asaj të Volterit?”-tha Juncker.