Pse Zvicra po mbyll përkohësisht dy qendra azili?

Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM) tha të hënën qendra Kappelen në kantonin e Bernit dhe qendra Muttenz në kantonin e Bazel-Landschaft do të mbyllet për momentin.

Marketing

Në një deklaratë, SEM tha se masa do të thotë kursim prej 30 milionë franga zvicerane (27.3 milion €) në vit.

Ai do të shohë numrin e shtretërve në sistemin e azilit të Zvicrës i ulur nga 4,000 në 2.200. Rreth gjysma e këtyre 4,000 shtretërve janë aktualisht të zënë.

Plani është për qendrat që mbeten të hapura për të funksionuar me kapacitet rreth 80 për qind. Kjo do të lejojë që Zvicra të përpunojë 16,000 kërkesa për azil në vit, sipas SEM, përcjell albinfo.ch.

Njoftimi vjen pas rënies së numrit të kërkesave për azil në Zvicër.

SEM pret 14.500 kërkesa për azil në vitin 2019 – një rrugë e gjatë poshtë nga kulmi i afro 40,000 në 2015 dhe shifra më e ulët që nga viti 2007.

Agjencia e migracionit tha se qendrat në Kappelen dhe Muttenz mund të rihapen brenda katër deri në 12 javësh nëse do të duheshin përsëri.