Qeveria tregon si do të përkthehet shqip emri i Maqedonisë (VIDEO)

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, Muhamet Hoxha ka treguar përkthimin shqip të emrit të ri të Maqedonisë “Severna Republika Makedonija”. Sipas Hoxhës, ky emër shqip do të përkthehet “Republika e Maqedonisë së Veriut”.

Marketing

Hoxha tha se kjo është vendosur pas konsultimeve të bëra me linguistë dhe me ekspertë.

Ndërsa mbrëmë edhe zv. kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani në profilin e tij në Facebook ka prezantuar emrin e ri të Maqedonisë në gjuhën shqipe.

Прес-конференција на портпаролите на Владата (13.06.2018)

Проследете ја во живо прес-конференцијата на портпаролите на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски и Муамет Хоџа, по 72-рата седница на Влада.

Publiée par Влада на Република Македонија sur Mercredi 13 juin 2018