Ballina Sport Real Madrid fiton derbin kundër Valencias, mban hapin me Barcelonën

Real Madrid fiton derbin kundër Valencias, mban hapin me Barcelonën

Real Madrid ka shënuar fitore jashtëzakonisht të rëndësishme.

Në derbin e xhiros së 29-të në La Liga, Real Madrid ka marrë tri pikë në përballjen kundër Valencia, shkruan lajmi.net.

Me fitoren 3:0 në terrenin e tyre, ‘Los Blancos’ kanë arkëtuar tri pikë tejet të rëndësishme në luftën për titullin e kampionit.

Goli i parë në këtë takim erdhi nga Karim Benzema, i cili rrjetën e tundi në minutën e 61’ të takimit, pas asistimit të Eden Hazard.

Në këtë ndeshje në fushë u kthye edhe Marco Asensio, pas gati një viti (330 ditë). Ai gjeti golin pak minuta pas inkuadrimit, kur asistimin e Ferland Mendy e konkretizoi me një super volley, në minutën e 74’.

Rezultatin final e vendosi francezi Karim Benzema, i cili në minutën e 86′ shënoi golin e dytë personal dhe të tretin për skuadrën e tij. me Asensio që u regjistrua edhe në listën e asistuesve.

Me këto tri gola, Real Madrid merr fitoren dhe shkon në 62 pikë, për pozitën e dytë në tabelë, me 2 pikë më pak se Barcelona.

Valencia mbetet me 43 pikë, për pozitën e tetë në klasifikimin e La Liga.