“Rusia po përdor taktika hibride për të destabilizuar Ballkanin”

Ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith, ka thënë se rreziku nga Rusia ndaj Aleancës është kërcënimi kryesor me të cilin aleatët po përballen.

Marketing

Këto komentem Smith i bëri gjatë një paraqitjeje para gazetarëve, në prag të takimit të ministrave të Jashtëm të NATO-s , që zhvillohet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel, raporton Klankosova.tv.

Gazetarët e pyetën ambasadoren në lidhje me “operacionet e fshehta dhe destabilizuese ruse në Ballkanin Perëndimor” dhe rreth asaj se si NATO-ja po e vlerëson këtë rrezik aktualisht.

Smith tha se NATO-ja ka prezencë të gjatë në Ballkanin Perëndimor, ku është e përqendruar të bëjë gjithçka është e mundur për të siguruar më shumë stabilitet në këtë rajon.

“Ka ende trupa në terren në rajon, dhe aleatët e NATO-s vetëm pak më parë ishin në gjendje të vizitojnë Bosnjën, ku është një mision i NATO-s, veç prezencës së KFOR-it në Kosovë”.

“Për sa i përket asaj që Rusia bën në atë fqinjësi, ne kemi parë për shumë vite tani një lloj libri klasik rus ku përdor një sërë taktikash hibride për të destabilizuar rajonin. Ky është qëllimi përfundimtar dhe përdor një listë klasike instrumentesh për ta bërë këtë. Një nga mjetet e tij të preferuara është përdorimi i dezinformimit, të cilin ai e përdor gjerësisht në të gjithë rajonin për të ndarë shoqëritë nga brenda, për të ndarë Evropën nga brenda dhe për mënyrën se si e shikon atë rajon, për të ndarë Shtetet e Bashkuara nga aleatët evropianë dhe miqtë tanë në Ballkani Perëndimor. Pra, dezinformimi duket se është një lojë klasike nga ana e Kremlinit”, deklaroi Smith në këtë paraqitje, raporton Klankosova.tv.

Por, ajo shtoi se Rusia nuk bën vetëm dezinformim në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Sipas saj, Moska zyrtare bën sulme kibernetike si dhe përdor mjete të ndryshme për të destabilizuar rajonin, por shtoi se Aleanca po punon shumë për të bërë të kundërtën dhe të stabilizojë rajonin.

“Por nuk është vetëm dezinformimi – ne shohim përsëri përdorimin e sulmeve kibernetike, sulmeve keqdashëse kibernetike, detyrimin, një sërë mjetesh që rusët përdorin për të destabilizuar një rajon që, përsëri, Aleanca po përpiqet shumë të bëjë të kundërtën dhe stabilizuar rajonin. Kështu që ne monitorojmë me kujdes situatën. Ne punojmë me të dy anëtarët e NATO-s që janë në rajon, dhe më pas punojmë me Bosnjën aspirante, aspirante në NATO, si dhe për reformat në vazhdim, dhe mendojmë dhe kërkojmë mënyra për t’i ndihmuar ata të modernizojnë ushtrinë e tyre, për shembull. Dhe më pas ne punojmë edhe me partnerë të tjerë në rajon. NATO ka një partneritet ekzistues me Serbinë, për shembull”, potencoi përfaqësuesja e përhershme amerikane në NATO.

Ajo theksoi se rajoni i Ballkanit Perëndimor është vazhdimisht nën vëzhgim nga NATO-ja, dhe shtoi se Aleanca e NATO-s “nuk po e humb fokusin”.

“Përkundrazi, ne jemi shumë të fokusuar në rajon dhe shumë të fokusuar në kundërshtimin e asaj që rusët po përpiqen të bëjnë atje”, theksoi ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith.

“Ne e konsiderojmë kërcënimin rus ndaj Aleancës së NATO-s si kërcënimin kryesor me të cilin po përballemi. Nëse ktheheni dhe lexoni Konceptin Strategjik të vitit 2022, nuk ishte rastësi që ne e renditëm Rusinë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për Aleancën. Pra, kjo është ajo që ne kalojmë shumicën e kohës sonë këtu në të gjithë Aleancën, po përballemi me këtë kërcënim të veçantë që paraqet Rusia”, deklaroi mes tjerash ambasadorja Smith.

Ajo tha se në histori është dëshmuar se “nëse një diktator nuk ndalet, apo një lider autoritar, ata vazhdojnë punën e tyre”. Prandaj, tha ajo, është shumë e rëndësishme të ndihmohet Ukraina për ta dëbuar Rusinë jashtë territorit të saj dhe t’i japë fund “agresionit të paprovokuar”. /Klankosova.tv

Marketing