Salah Khashoggi largohet nga Arabia

Djali i madh i gazetarit Jamal Khashoggi, i cili u vra në konsullatën saudite në Stamboll, ka lënë Arabinë, për të mbërritur në Washington, nëpërmjet një fluturimi sekret, informacion që është konfirmuar nga burime pranë familjes së tyre.

Marketing

Salah Khashoggi, i cili thuhet se ka shtetësi të dyfishtë amerikane dhe saudite, dhe që deri tani ka qenë nën një ndalim udhëtimi, por më në fund u largua nga Arabia Saudite të mërkurën, ndërsa ende nuk janë dhënë detaje të mëtejshme.
Largimi i Salah Khashoggi erdhi një ditë pas një takimi në Pallatin Al Yamama në Riad, ku ai dhe anëtarët e tjerë të familjes morën ngushëllime nga Mbreti Salman dhe djali i tij, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman.

Zyrtarët turq dhe disa ligjvënës të SHBA pohojnë se princi i kurorës ishte ai që urdhëroi operacionin në të cilin Jamal Khashoggi u torturua dhe u vra në konsullatën saudite në Stamboll, më datën 2 të këtij muaj.

Një fotografi e takimit, e publikuar nga agjencia zyrtare e shtypit saudit, tregoi Salah Khashoggin duke ndenjur ftohtë tek princi i Kurorës, Muhamed bin Salman, kur palët shtrënguan duart të martën.

Marketing