Së paku 45 arrestime në Rusi pas funeralit të Navalnyt

Ka pasur të paktën 45 arrestime në Rusi pas funeralit të Alexei Navalnyt, raporton grupi rus i të drejtave të njeriut OVD info.

Marketing

Grupi tha se 18 persona u arrestuan në qytetin Novosibirsk dhe 10 të tjerë u arrestuan ndërsa vendosnin lule në Yekaterinburg, një qytet në lindje të maleve Ural.

10 persona të tjerë u arrestuan në rajonin Voronezh, në Rusinë perëndimore. Deri më tani në Moskë janë bërë gjashtë arrestime, raporton Skynews, transmeton Klan Kosova.

Megjithatë, burime nga vendi i ngjarjes jashtë funeralit sugjeruan se policia po merrte një qasje më të përmbajtur se normale.

Një dëshmitar okular raportoi se kishte parë një burrë duke bërtitur “f*** ju” ndaj një oficeri policie, i cili u përgjigj thjesht duke e paralajmëruar atë të mos e thoshte këtë.