Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

Fituesja e Kampionatit Europian të tifozëve është Shqipëria. Në finale, tifozët e Shqipërisë mundën 3-0 mikpritësit, Gjermaninë.

Marketing

Pavarësisht të gjitha ambicieve sportive, fokusi ishte te argëtimi. Në përputhje me moton „United by Football“, tetë kombe të ndryshme tifozësh u mblodhën në kampusin e DFB në Frankfurt am Main për të përcaktuar kampionin europian të tifozëve. Sekretari i përgjithshëm i DFB-së, Heike Ullrich hapi turneun në fusha të vogla me duartrokitje të mëdha dhe u uroi të gjitha ekipeve pjesëmarrëse shumë argëtim dhe sukses

Madje edhe pikat fillestare të shiut nuk mundën ta shuanin shpirtin e ekipit, shkruan Federata Gjermane e Futbollit. Kishte të qeshura, duke folur në dyqan dhe sigurisht duke luajtur futboll, transmeton portali Shtegu. Dy grupe me nga katër përcaktuan gjysmëfinalistët. Përzgjedhja gjermane bëri përshtypje me tre fitore në Grupin A dhe mundi Kroacinë dhe Zvicrën përpara Skocisë. Në grupin B, Shqipëria dhe Ukraina u kualifikuan për në gjysmëfinale. Për Italinë dhe Anglinë kanë mbetur vetëm ndeshjet e vendosjes.

Në gjysmëfinalen mes Gjermanisë dhe Ukrainës, të dyja skuadrat duhej të arrinin kufijtë e tyre. Pasi ndeshja ishte e barabartë, shkoi në penallti. Tim-Maurice Sawall mbajti nervat për ekipin gjerman dhe shënoi golin vendimtar. “Ishte një lojë vërtet e vështirë, por ne e meritonim të futeshim në finale”, tha strategu 33-vjeçar i mesfushës nga Limburgu, i cili u fut në skuadrën gjermane nga mbi 100 aplikantë duke hedhur shortin. Në gjysmëfinalen e dytë, shqiptarët me shumë vetëbesim mundën 4-0 Skocinë.

Në finale, portieri i Gjermanisë, Dominik Sagolla mundi ta mbante në lojë skuadrën e tij për një kohë të gjatë, por pak minuta para fishkëllimës së fundit presioni nga shqiptarët u bë shumë i madh. Epërsia u pasua me dy gola të tjerë për të shënuar rezultatin përfundimtar 3-0. Drejtori menaxhues i DFB-së, Holger Blask, ua dorëzoi trofeun e fituesit shqiptarëve të festuar, të cilët nuk pësuan gol gjatë gjithë turneut. „Në fund, skuadra më e mirë në turne fitoi“, pranon kapiteni i DFB Steffen Goller. “Është e qartë se është turp të humbasësh një finale, por ngjarja ishte thjesht e mrekullueshme dhe shumë argëtuese.

Marketing