Shtatë policë të lënduar dhe 25 persona të arrestuar në protestat e mbrëmshme në Shkup

Lajme

Marketing

Ekonomi

Sport

Magazina

Femra

Stili

Shendetesi

Kuzhina

Auto

Teknologji

Fun

LAJME / MAQEDONI
Shtatë policë të lënduar dhe 25 persona të arrestuar në protestat e mbrëmshme në Shkup
BI Bashkim Iljazi
6 minuta më parë 0 Shkepje
Shtatë policë të lënduar dhe 25 persona të arrestuar në protestat e mbrëmshme në Shkup
25 persona janë arrestuar për shkak të përdorimit të dhunës në protestat e mbrëmshme para Kuvendit të Maqedonisë, të cilat eskaluan kur protestuesit tentuan të futen në hapësirat e Kuvendit.

Jozyrtarisht mësohet se janë lënduar shtatë policë dhe dy civilë. Nga MPB thonë se policia ka përdorur gazlotsjellës për të shpërndarë turmën e protestuesve.

Protestat mbrëmë u mbajtën në shenjë revolte ndaj nënshkrimit të marrëveshjes Maqedoni-Greqi për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Protestuesit u organizuan përmes rrjeteve sociale, ndërsa morën pjesë edhe grupi i tifozëve “Komitët”.

Protestat i ka përkrahur edhe kryetari i partisë “Maqedonia e Vetme”, Janko Baçev.