Sot ditë zie në Kosovë në kujtim të vajzave dhe grave të vrara

Sot është ditë zie në Kosovë në kujtim të të gjitha vajzave dhe grava të vrara.

Marketing

Gjatë ditës së djeshme, presidentja e vendit, Vjosa Osmani, e shpalli këtë të mërkurë ditë zie.

Sipas Osmanit, shoqëria duhet të jetë në zi çdo ditë derisa të ketë vrasje të grave.

“Nesër do të jetë ditë zie shtetërore në Kosovë, por shoqëria jonë do të jetë në zi çdo ditë përderisa të ketë vrasje të grave dhe vajzave tona”, ka shkruar Osmani.

Dje, një grua 43-vjeçare dyshohet se është vrarë nga bashkëshorti i saj në Pejë, i cili ishte dënuar më parë për dhunë në familje.

Tani të tre fëmijët e tyre janë në kujdesin e familjarëve të tyre ndërsa i dyshuari është në mbajtje për 48 orë.

Ky është rasti i dytë në katër ditët e fundit, e vrasjes së grave në Kosovë.

Më 12 prill, një 21-vjeçare u vra brenda zyrës së Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj. Për vrasjen e saj është arrestuar ish-bashkëshorti i saj, të cilit autoritetet ia kanë shqiptuar masën e paraburgimit prej një muaji.