Ballina Aktuale Sporting me 10 lojtarë s’i mbijeton Marseillet, francezët marrin tri pikë me...

Sporting me 10 lojtarë s’i mbijeton Marseillet, francezët marrin tri pikë me fitore të thellë

Olympique Marseille e ka mposhtur pa telashe skuadrën e Sporting Lisbonës.

Marseille ka marrë fitore të thellë me rezultatin 4:1, në përballje ndaj skuadrës së Sporting.

Portugezët kaluan të parët në epërsi, kur Francisco Trincao gjeti golin në minutën e 1’ të takimit. Por, pas këtij goli, asgjë s’shkoi në favor të mysafirëve.

Marseille reagoi qysh në minutën e 13’ me Alexis Sanchez i cili barazoi në 1:1, kurse tre minuta pas tij shënoi A. Harit për 2:1.

Në minutën e 23’, Sporting mbeti me 10 lojtarë, kur portieri Adan u ndëshkua me karton të kuq. Pesë minuta më vonë, Balerdi shënoi për 3:1, gol ky që vulosi rezultatin e pjesës së parë.

Në pjesën e dytë Marseille administroi mirë epërsinë dhe arriti që në minutën e 84’ madje të shënonte edhe një herë.

Rezultatin final e vulosi goli i Mbemba, i shënuar në minutën e 84’ të takimit.

Me këtë fitore, Marseille merr tri pikët e para në Champions League, kurse Sporting mbetet me gjashtë pikë