Suksesi historik i Maqedonisë

Maqedonia me fitoren ndaj Gjibraltarit, ka shënuar një sukses historik sa iu përket pikëve të grumbulluara. Krahas faktit se bëhet fjalë për ndeshje të zhvilluara me kundërshtar më të lehtë se në ndeshjet eliminatore për Kampionat botëror ose evropian këta shënuan 4:0 dhe fituan 15 pikë.

Këto janë pikët më të mëdha të fituara në një cikël zyrtar. Suksesin më të madh sa iu përket pikëve të fituara në një cikël eliminator ishte ai për botërorin e 1998 në Francë, ku pati grumbulluar 13 pikë. Në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kombeve, Maqedonia do të luajë në Ligën C.

.