Twitter shpërthen në të qeshura kur Merkel sheh ushtrinë ruse me dylbi

Gjatë vizitës së saj në Gjeorgji, kancelarja gjermane jo vetëm që diskutoi marrëdhëniet dypalëshe të dy vendeve, por gjithashtu mori një vështrim në një bazë ushtarake ruse përtej kufirit.

Si pjesë e një vizite zyrtare në Gjeorgji, kancelarja gjermane Angela Merkel u ofrua për të parë me dylbi përgjatë kufirit në Osetinë Jugore, një nga territoret gjeorgjiane që u ndanë nga Tbilisi pas një konflikti në 2008 dhe një bazë ushtarake ruse atje. Pamja e Merkelit duke shikuar përmes dylbive nuk ka shkuar pa u vënë re nga disa përdorues të mediave sociale, të cilët shfrytëzuan rastin për të tallur kancelaren gjerman, transmeton lajmi.net.

Marketing

⚖️ JUSTICE 🤗💋@BetrutowhoUR1

Maybe she’s looking at where icbm2 is hiding

Исти Као Пре – UNSCr-1244@PeterStoun

😄😄😄 Angela Merkel from Gruzia looking for Russian military base in South Osetia.

Disa përdorues të Twitter sugjeruan se ajo po kërkonte raketa ruse atje.

Исти Као Пре – UNSCr-1244@PeterStoun

Возможно, она смотрит, где скрывается ICBM2 …😄

⚖️ JUSTICE 🤗💋@BetrutowhoUR1

Maybe she’s looking at where icbm2 is hiding

Të tjerë thanë se ajo po kërkonte Putinin …

Disa nga Twitterianët sugjeruan se ishte krejtësisht e panevojshme dhe e papërshtatshme për të parë Osetinë e Jugut të bukur përmes dylbi, pasi ajo mund ta kishte vizituar atë dhe përjetuar mikpritjen e vetë qytetarëve të saj.

Michaela Kuefner@MKuefner

visits the fault line with that stops her from commiting to or membership for any time soon. She is briefed by EU observers at breakaway region of South Ossetia border. 20% of Georgia‘s territory occupied by Russia.

View image on TwitterView image on Twitter

Катрин Тараканова@tatyakuku

Меркель во время визита в Грузию рассматривала в бинокль российскую военную базу в Цхинвале. Можно было просто попроситься в гости.

“Merkel ishte duke shikuar bazën ushtarake ruse në Tskhinvali përmes dylbive gjatë vizitës së saj në Gjeorgji. Mund të ketë kërkuar vetëm ta ftojë atë,” shkroi një përdorues me emrin Katherine Tarakanova.

Pas raporteve të vëzhgimeve të Merkelit, Presidenti i Osetisë së Jugut Anatoli Bibilov ftoi kancelaren gjerman të vizitonte vendin “përmes derës së përparme”, në vend që ta shikonte atë nga “oborri i shtëpisë”.

Shumë përdorues rusë të Twitter-it sugjeruan gjithashtu që kancelarja gjerman donte vetëm të shihte ushtarët rusë.

Евдокимов Олег@EvdokimovOE

Меркель посмотрела в бинокль на «войска Путина»(что-то интересное увидела… не оторвёшь… наверное,солдаты на улице купаются) https://lenta.ru/news/2018/08/25/merkel/?utm_medium=social&utm_source=twitter 

Меркель посмотрела в бинокль на «войска Путина»

Канцлер Германии Ангела Меркель в ходе визита в Грузию посетила село Одзиси на границе с Южной Осетией. Она осмотрела в бинокль расположенную недалеко от села российскую военную базу. Перед этим во…

lenta.ru

“Merkel shikonte” ushtrinë e Putinit “nëpërmjet dylbive (pa diçka interesante … nuk mundi t’i heqë sytë … duhet të ketë parë ushtarët rusë të lënëë jashtë)” sugjeroi një përdorues me emrin Evdokimov Oleg.

Макарена@ta_va_kom

Вот так-то……. Прошли те времена, когда в телескопы любовались 🌛🌞🌟. Теперь Армия России – это космос, её любуются, за неё наблюдают👍. Меркель осмотрела российские войска через бинокль https://www.kp.ru/online/news/3215283/ 

Меркель осмотрела российские войска через бинокль

Канцлер Германии посетила грузинское село, расположенное на границе с Южной Осетией

kp.ru

“Kohët kur njerëzit i shihnin yjet përmes teleskopëve janë zhdukur tashmë. Ushtria ruse tani ka ‘yje të rinj’ për t’u shikuar,” shkruante përdoruesi me emrin Makarena.

Osetia Jugore dhe Abkhazia u ndanë nga Gjeorgjia dhe shpalli pavarësinë pas konfliktit të vitit 2008, i cili filloi pasi Tbilisi bombardoi kryeqytetin e Osetisë, Tskhinvali, duke vrarë qindra banorë të saj. Rusia shtyu forcat gjeorgjiane nga Osetia e Jugut, duke mbrojtur qytetarët e saj që jetojnë në të. Rusia më vonë njohu sovranitetin e Osetisë Jugore dhe Abkhazisë. Gjeorgjia ende i konsideron të dyja territoret e shkëputura.

Gjeorgjia humbi kontrollin mbi Osetinë e Jugut dhe Abkazinë pas një konflikti ushtarak në vitet 1990. Që atëherë, të dy rajonet kërkuan pavarësi, por autoritetet gjeorgjiane ranë dakord vetëm për t’u dhënë atyre autonomi.

Marketing