Ushtria e Ukrainës sulmon 13 zona të ushtrisë ruse në Donbass

Ushtria ukrainase goditi sot 13 zona të përqendrimit të ushtrisë ruse në Donbass. Lajmi është bërë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Marketing

Në përditësimin e saj të mbrëmjes, ushtria e Kievit specifikon se “Federata Ruse vazhdon të kryejë operacione sulmuese në zonat e Lyman, Bakhmut, Avdiiv, Marin dhe Shakhtar.

Bakhmut mbetet epiqendra e armiqësive. Pa rezultatin e dëshiruar në fushën e betejës, rusët përdorën taktika terroriste kundër popullatës civile, po bombardon qytete dhe fshatra, si dhe objekte infrastrukturore kritike, duke injoruar normat e së drejtës ndërkombëtare humanitare”.

Sipas ushtrisë ukrainase, ushtria ruse ka nisur pesë sulme me raketa. Përveç kësaj, ushtria ruse kreu 12 sulme ajrore dhe kreu më shumë se 20 sulme me raketa.

Marketing