Ballina Aktuale Xherdan Shaqiri vjen nga stoli dhe ia fiton Liverpoolit derbin ndaj Manchester...

Xherdan Shaqiri vjen nga stoli dhe ia fiton Liverpoolit derbin ndaj Manchester Unitedit

Liverpooli ka shënuar fitore mjaft të rëndësishme 3-1 në derbin ndaj rivalit të përbetuar Manchester Unitedit në kuadër të xhiros së 17-të në Premierligë të dielën në “Anfield”.

Sulmuesi shqiptar Xherdan Shaqiri pa dyshim ishte protagonisti i ndeshjes, duke ardhur nga stoli në minutën e 70’ dhe duke shënuar dy gola brenda 10 minutave për t’ia dhanë Liverpoolit fitoren dhe kreun e tabelës, raporton Gazeta Express.

Skuadra e Jurgen Klopp shënoi golin e parë në minutën e 24’ me anë të Sadio Manes, kurse Jesse Lingard e barazoi rezultatin në minutën e 33’ pas një gabimi të portierit Alisson Becker.

Xherdan Shaqiri u inkuadrua në ndeshje në minutën e 70’ dhe shënoi golin për 2-1 në minutën e 73’, dhe pas shtatë minutave shënoi golin e dytë personal për 3-1.
Me këtë fitore Liverpooli ka marrë kreun e Premierligës me 45 pikë, një më shumë se Manchester City, dhe vazhdon me ecurinë e shkëlqyer pa humbje pas 17 ndeshjeve.

Në ndeshjen e radhës, Liverpooli luan në udhëtim te Wolves, ndërsa skuadra e Jose Mourinhos luan po ashtu si mysafir ndaj Cardiff City.