Zaevi nuk ka arritur ta bind Mickoskin që t’i thërrasë qytetarët të votojnë në referendum

VMRO-DPMNE-ja mbetet në qëndrimin e njëjtë për çështjen e referendumit. Partia opozitare edhe pavarësisht nga njoftimet se ditën e hënë Kuvendi do ta caktojë referendumit, thotë se nuk do të njohë rezultate nëse është këshillues de jo obligues. Në takimin e fundit të liderëve, Mickoski tha me Qeverinë ndryshojnë mendimet për atë se di duhet të jetë pyetja e referendumit ku qytetarët të shprehen.

Marketing

Zëdhënësi i partisë opozitare VMRO-DPMNE Dimçe Arsovski, sot tha se ata qëndrimin e kanë përsëritur disa herë dhe mbetet i njëjti, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Qëndrimi është i njëjtë siç ishte në takimin e liderëve dhe nuk ka asnjë ndryshim”, tha Arsovski duke u përgjigjur në pyetje gazetareske për atë se a ekzistojnë konsultime midis OBRM-PDUKM-së dhe Qeverisa rreth çështjes së referendumit dhe karakterit të referendumit.

Zëdhënsi Arsovski nuk dha përgjigje për petje se a do të marrë pjesë opozita në seancën kur do të caktohet referendumi e cila thuhet se do të bëhet ditën e hënë, po ashtu heshtja nga OBRM-PDUKM-ja ka edhe për rolin që do ta marrë opozita në kohën e referendumit.

Kryeministri Zoran Zaev në takimin e fundit deklaroi se nuk është arritur marrëveshje për referendumin me Kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Pas takimin Kryeministri Zaev tha se Mickoski nuk ka dëshiruar t’i thërrasë votuesit e OBRM-PDUKМ-së të votojnë në referendum sipas bindjeve të tyre. Zaev e akuzoi Mickosкin se nuk ka arritur të kap momentin e rëndësishëm.