Apple prezanton MacBook Air të ri

Apple ka një MacBook Air të ri dhe ka një ekran retinë prej 13 inçësh.

Marketing

Ky tipar ka qenë në kërkesa tmë e madhe e publikut, sipas CEO Tim Cook . Me katër milionë piksela, ekrani arrin katër herë më shumë piksela për inç (ppi) si paraardhësi i tij.

Përveç kësaj, pajisja ka Touch ID. Prandaj është e mundur të zhbllokoni MacBook Air me gjurmë gishtash. Ka edhe inovacione në tastierë: Touchpad tani është 20 për qind më i madh se paraardhësi i tij. Në përgjithësi, MacBook Air i ri ka 17 për qind më pak vëllim se paraardhësi i tij dhe është dhjetë për qind më i hollë: në pikën më të trashë që mat 15.6 milimetra

Brenda, punon një procesor Intel Core i5 i gjeneratës së 8-të, përveç kësaj ka deri në 16 gigabajt RAM. SSD-të e integruara vijnë deri në 1.5 TB kapacitet dhe janë deri në 60 përqind më të shpejtë se paraardhësit e tij. MacBook Air i ri ka dy shfaqje Thunderbolt që mund të lidhen me pajisje të ndryshme. Bateria duhet të zgjasë deri në dymbëdhjetë orë.

MacBook Air i ri kushton në versionin 128GB 1349 euro, në versionin 256GB 1599 euro dhe është i disponueshëm në tre ngjyra të ndryshme

Marketing