Dyshohet se Irani furnizoi Rusinë me dronë, ShBA-ja me sanksione

ShBA-ja vendosi të martën sanksione ndaj shtatë personave dhe katër kompanive në Kinë, Rusi dhe Turqi, të cilët zyrtarët amerikanë pretendojnë se janë të lidhur me zhvillimin e programit të dronëve të Iranit.

Marketing

ShBA-ja akuzon Iranin se ka furnizuar Rusinë me dronë të përdorur për të bombarduar civilët ukrainas.

Zhvillimi i fundit vjen pasi presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi mohoi se vendi i tij kishte dërguar dronë në Rusi për përdorim në luftën në Ukrainë.

“Ne jemi kundër luftës në Ukrainë”, tha Presidenti Raisi të hënën teksa u takua me drejtuesit e medias në margjinat e konferencës kryesore globale në botë, takimi i liderëve të nivelit të lartë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Palët e sanksionuara të martën nga Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja e Thesarit përfshijnë: një kompani iraniane të dronëve e sanksionuar më parë në 2008, tani bën biznes si Shahin Co., drejtuesit e saj, një grup prodhuesish të pjesëve ruse dhe dy shkëmbyes turq parash, Mehmet Tokdemir dhe Alaaddin Aykut, shkruan AP.

Thesari tha se veprimi bazohet në një sërë sanksionesh që lëshoi ​​marsin e kaluar, kur Thesari sanksionoi 39 firma të lidhura me një sistem të supozuar bankar në hije që ndihmoi në turbullimin e aktivitetit financiar midis firmave iraniane të sanksionuara dhe blerësve të tyre të huaj, përkatësisht për produktet petrokimike të prodhuara në Iran.

Ndër të tjera, sanksionet u mohojnë njerëzve dhe firmave aksesin në çdo pronë ose aset financiar të mbajtur në ShBA dhe pengojnë kompanitë dhe qytetarët amerikanë të bëjnë biznes me ta.

Tensionet midis ShBA-së dhe Iranit mbeten të larta, pavarësisht lirimit të pesë të të burgosurve amerikanë nga Irani këtë javë në këmbim të lirimit të afro 6 miliardë dollarëve në asetet e ngrira iraniane.