Fertiliteti i grave, shtatë lëndë ushqyese që mund t’ju ndihmojnë të mbeteni shtatzënë më shpejt

Zgjedhjet tona dietike luajnë një rol kyç në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe kanë një ndikim të dukshëm në fertilitet.

Marketing

Përzgjedhja e ushqimeve specifike mund të jetë e dobishme në rritjen e fertilitetit. Konsumimi i një diete të ekuilibruar dhe ushqyese jo vetëm që inkurajon mirëqenien e përgjithshme, por gjithashtu kontribuon pozitivisht në fertilitetin. Ruajtja e një peshe ideale trupore është një komponent themelor i optimizmit të fertilitetit. Arritja ose menaxhimi i një peshe të shëndetshme përfshin respektimin e një diete të ekuilibruar dhe integrimin e zakoneve që promovojnë shëndetin në rutinën e përditshme.

Këto shtatë lëndë ushqyese janë thelbësore për fertilitetin

Konsumi i frutave dhe perimeve të freskëta, marrja adekuate e proteinave dhe përfshirja e karbohidrateve të shëndetshme, fibrave dietike dhe yndyrave të dobishme, të gjitha mund të nxisin fertilitetin. Për të promovuar më tej shëndetin e fertilitetit tek gratë me lëndë ushqyese, Dr. Meenu Vashisht Ahuja, Konsulent, Birla Fertility & IVF, Lajpat Nagar ka përpiluar një listë të ushqimeve që duhet t’i përfshini në regjimin tuaj dietik, kur kërkoni të përmirësoni fertilitetin.

Perimet dhe frutat me gjethe jeshile

Konsumimi i zarzavateve me gjethe, si lakra jeshile dhe spinaqi, të cilat janë të pasura me folate, është ideale për përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe pjellorisë. Nivelet e fertilitetit mund të rriten duke e kombinuar me përbërës të tjerë miqësorë për konceptimin, si hudhra dhe domatet. Gjithashtu, avokadot dhe shega janë të njohura për përfitimin e shëndetit riprodhues.

Drithërat e plota

Karbohidratet komplekse në drithërat e plota, si kuinoa, orizi i zi dhe tërshëra, rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak, të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në fertilitetin. Ato i sigurojnë trupit një çlirim të ngadaltë të energjisë, duke siguruar tretje të qetë dhe duke reduktuar shanset e rritjes së papritur të sheqerit në gjak.

Yndyra të shëndetshme

Acidet yndyrore omega-3 që gjenden në bajame dhe fara kungulli, si dhe peshqit yndyrorë si salmoni, janë thelbësore për shëndetin riprodhues. Për shkak të pranisë së omega-3 në këto ushqime, acidet yndyrore reduktojnë inflamacionin dhe mbrojnë integritetin e vezëve si dhe përmirësojnë cilësinë e spermës.

Proteinat

Tofu dhe paneer janë opsione me bazë bimore që ofrojnë proteina dhe hekur që trupi ka nevojë për shëndetin riprodhues. Trupi ka nevojë për proteina për të ndërtuar dhe riparuar indet, në sistemin riprodhues. Acidi folik i pranishëm në burimet e proteinave të dobëta gjithashtu ndihmon në zhvillimin e shëndetshëm të embrionit.

Qumështi

Zgjidhni produkte qumështi me yndyrë të plotë si qumështi i plotë, jogurti ose alternativat e qumështit të fortifikuar si qumështi i bajames ose soja për të kompensuar kalciumin dhe vitaminën D, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin riprodhues. Konsumimi i dy gotave qumësht të plotë ose qumësht me bazë bimore çdo mëngjes, lehtëson procesin e ovulacionit si dhe i siguron trupit probiotikët shumë të nevojshëm për të mbajtur zorrët të shëndetshme.

Ushqime të pasura me hekur

Drithërat dhe fasulet e fortifikuara ofrojnë shumë hekur, i cili është i rëndësishëm për transportimin e oksigjenit në organet riprodhuese. Ju mund ta ushqeni trupin tuaj dhe të përgatiteni për një shtatzëni të shëndetshme duke ngrënë përbërës të tillë si panxhari, perime të fermentuara dhe turshi, miell soje dhe bukë me drithëra të plota.

Erëza

Erëzat si kanella, shafrani i Indisë dhe xhenxhefili kanë veti anti-inflamatore dhe mund të ndihmojnë në rregullimin e hormoneve. Përdorimi i tyre me moderim përmirëson ekuilibrin hormonal dhe rrit rrjedhjen e gjakut në organet riprodhuese. Përfshirja e erëzave të plota në dietën tuaj gjithashtu funksionon mirë për të rregulluar metabolizmin dhe tretjen, të cilat të dyja janë faktorë kyç në përmirësimin e mundësive për të mbetur shtatzënë.

Prandaj, të gjitha gratë që po nisin udhëtimin e mëmësisë duhet t’i japin përparësi një diete të shëndetshme për të përmirësuar shëndetin e tyre dhe për të promovuar një mjedis të favorshëm për një shtatzëni të shëndetshme në të ardhmen.